W miarę jak samochody elektryczne stają się coraz bardziej popularne, posiadanie własnej ładowarki do samochodu elektrycznego, staje się coraz bardziej korzystne. To nie tylko wygodne, ale także ekologiczne rozwiązanie. W tym obszernym artykule omówimy w szczegółach kroki, które pomogą Ci zainstalować ładowarkę Wallbox do samochodu elektrycznego w Twoim domu lub miejscu pracy.
Samochody elektryczne zdobywają coraz większą popularność, a ich ekologiczne walory oraz oszczędność energetyczna przyciągają coraz więcej kierowców. Jednak, aby pełni korzystać z dobrodziejstw samochodów elektrycznych, warto poznać kilka kluczowych wskazówek.
W miarę jak samochody elektryczne zdobywają popularność, zainteresowanie procesem szybkiego ładowania baterii rośnie. Szybkie ładowanie to procedura, podczas której bateria pojazdu elektrycznego jest naładowana mocą przekraczającą standardową wartość ładowania. Standardowe ładowanie to zazwyczaj moc 10-16 kW, natomiast szybkie ładowanie może sięgać nawet 150 kW.
Wraz z dynamicznym rozwojem rynku samochodów elektrycznych, coraz więcej osób staje przed wyborem odpowiedniej ładowarki. Przygotowaliśmy ranking najlepszych ładowarek do samochodów elektrycznych, które są efektywne i niezawodne. Przedstawimy najważniejsze kryteria i propozycje, które wyróżniają się na tle konkurencji.
Produkcja energii elektrycznej na własne potrzeby kojarzy nam się głównie z panelami fotowoltaicznymi, obecnymi na zdecydowanej większości nowobudowanych domów jednorodzinnych. Turbiny wiatrowe stanowią dla nich doskonałe uzupełnienie, pozwalając osiągnąć jeszcze większe oszczędności. Odpowiadamy na najczęstsze pytania, związane z tym coraz popularniejszym rozwiązaniem.
Parametry techniczne turbiny wiatrowej będą wraz z warunkami lokalnymi i potrzebami gospodarstwa najważniejszymi czynnikami, determinującymi wybór konkretnego rozwiązania. Które z nich uwzględnia się na etapie projektowania przydomowych elektrowni? Odpowiedzi udzielają nasi eksperci.
Koszty korzystania z energii elektrycznej z konwencjonalnych źródeł stale rosną. Zyskuje na tym branża OZE, notując coraz większe zainteresowanie fotowoltaiką, pompami ciepła i przydomowymi elektrowniami wiatrowymi. Przyglądamy się ostatniemu z wymienionych sposobów uniezależnienia się od prądu dostarczanego przez operatorów i przedstawiamy najważniejsze czynniki, na które należy zwrócić uwagę przed zakupem.
Dobór turbiny do panujących warunków będzie określał jej wydajność, a tym samym ilość wyprodukowanej energii, która może być wykorzystana do zasilania odbiorników w gospodarstwie domowym. Dlatego najważniejszym parametrem, który analizują fachowcy podczas audytów, jest moc znamionowa turbiny wiatrowej. Jak wybrać model, który pod tym kątem będzie najlepiej odpowiadał naszym potrzebom?
Gdy stawki za prąd drastycznie drożeją i nic nie zapowiada poprawy sytuacji, bycie prosumentem wydaje się rozsądnym rozwiązaniem. Do jednoczesnego wytwarzania i odbierania energii z odnawialnych źródeł zachęca dodatkowo rządowy program Mój Prąd 4.0. Bycie beneficjentem tych dotacji jest korzystne w szczególności dla właścicieli samochodów elektrycznych i hybryd plug- in. Być może to najlepszy czas na inwestycję w domowe ładowarki. Czym Mój Prąd 4.0.różni się od poprzednich edycji i jakie warunki należy spełnić, aby otrzymać dofinansowanie?
Koszty eksploatacji, serwisu oraz potencjalne długookresowe oszczędności są podstawowymi kwestiami, skrupulatnie branymi pod uwagę przez kierowców podczas rozważania przejścia z klasycznego samochodu spalinowego na "elektryka". Chcąc rozwiać wszelkie wątpliwości, w tym poradniku przyjrzymy się obu rodzajom pojazdów od strony czysto finansowej, biorąc na warsztat po jednym modelu reprezentatywnym dla każdego z nich. Zapraszamy do lektury!
Elektryczna rewolucja samochodowa trwa. W 2021 roku producenci pokazali, na co ich stać – pojawiło się mnóstwo nowości, które swoimi parametrami, komfortem jazdy i estetyką zafascynowały kierowców. W sierpniu 2021 roku dokonał się kolejny historyczny przełom w świecie motoryzacji – liczba sprzedanych aut na prąd przewyższyła wyniki sprzedażowe samochodów z konwencjonalnym napędem. Jakich premier spodziewamy się w 2022 roku? Jedziemy w kolejności alfabetycznej.
Wzrost kosztów eksploatacji samochodu wymusza na kierowcach poszukiwanie tańszych rozwiązań. Ceny paliwa i energii elektrycznej niestety nie maleją – wręcz przeciwnie. Jeśli zastanawiasz się, jak najtaniej przejechać 100 km samochodem, przedstawiamy listę czynników, które zminimalizują koszty twojej podróży.
Ilekroć przychodzą pierwsze chłody, temat kosztów ogrzewania wraca jak bumerang. O ile użytkownicy centralnego mają związane ręce, mieszkańcy domów wolnostojących mogą trzymać ręce na pulsie i wdrażać kolejne usprawnienia. W dyskusjach pojawiają się głosy, że w polskich realiach idea „domu bez rachunków” jest całkowicie osiągalna, a inteligentne rozwiązania zyskują coraz więcej usatysfakcjonowanych zwolenników. Między innymi właśnie za sprawą pomp ciepła. Kto powinien rozważyć taką inwestycję i jakie są z niej korzyści?
Systemy magazynowania energii mają się stać wkrótce podstawą instalacji fotowoltaicznych. Zainteresowanie nimi wzrasta nie bez powodu. Zminimalizowanie kosztów elektryczności, uniezależnienie się od dostawców prądu oraz dofinansowania i zniżki na montaż banków energii to trzy główne przyczyny ich rosnącej popularności. Co należy wiedzieć o magazynach energii?
Koncern Volkswagena dobrze przemyślał swoje ruchy na rynku samochodów elektrycznych. Tak, jak w przypadku spalinowych wersji można wyróżnić trzy segmenty. Najwyżej plasuje się Audi z gamą e tron-ów, poniżej Volkswagen ze swoimi modelami ID, a następnie Skoda z oznaczeniem iV. Obecnie jednak można odnieść wrażenie, że granica ta zaciera się coraz bardziej. Czeski producent po sporym sukcesie małej Skody Citigo-e iV próbuje swoich sił w segmencie SUV.
Jeśli planujesz zakup auta elektrycznego, teraz jest na to dobry moment. 12 lipca wystartował program „Mój elektryk”, a wraz z nim bezzwrotne dotacje na kupno i leasing zeroemisyjnych środków transportu. Celem programu jest obniżenie zużycia paliw emisyjnych. Osoby fizyczne mogą już składać wnioski o zwrot części kosztów zakupu. Czego dokładnie dotyczą dopłaty i jakie są warunki uzyskania dotacji?
Rynek japońskich samochodów elektrycznych kwitnie. Japończycy od lat duży nacisk kładą na nowoczesne i innowacyjne technologie. Toteż nie mogło ich zabraknąć w nowej odsłonie motoryzacji, jaką bez wątpienia jest elektromobilność. Kilka miesięcy temu mieliśmy okazję pojeździć Nissanem Leafem, który zrobił na nas spore wrażenie. Teraz przyszła pora na próbkę możliwości Mazdy, a dokładnie na elektryczny model MX-30.
Mamy dobrą wiadomość dla fanów elektromobilności. W lipcu 2021 roku ma ruszyć program „Mój Prąd 3.0”, a wraz z nim – dopłaty do przydomowych ładowarek aut elektrycznych. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej jest jeszcze na etapie ustalania szczegółów programu. Choć prace koncepcyjne trwają i nie ogłoszono wciąż zasad przyjmowania wniosków, rozszerzenie dopłat unijnych o punkty ładowania wydaje się koniecznością. Zwłaszcza że Polska w dziedzinie elektromobilności znajduje się na szarym końcu Unii Europejskiej.
Koncern Volkswagena, w skład którego wchodzi między innymi Audi, ma dość śmiałe plany na najbliższe lata i nie ukrywa, że chce zdominować rynek samochodów elektrycznych. Oprócz małych i średnich pojazdów, Audi ze swoim napędem elektrycznym wkracza w segment SUV-ów. I tak oto wypuściło na rynek model e-tron quattro, a następnie jego bardziej sportową wersję – Sportback S, z którymi mieliśmy okazję poznać się bliżej.
Luksus, komfort, sport – tak chyba najlepiej można opisać dobrze znaną, bawarską markę. W ciągu kilkunastu lat BMW poczyniło niemałą rewolucję. W latach 90. marka zarezerwowana była dla głów państwa, prezesów oraz mafii, dziś stała się bardziej dostępna i coraz częściej można ją spotkać na ulicach.
Być może zastanawiałeś się, co oznaczają tajemnicze skróty, którymi posługują się producenci obecnych aut. BEV, HEV, PHEV, MHEV, EREV, FCEV – można się pogubić. Jednak po przeczytaniu tego artykułu twoja wiedza usystematyzuje się, dzięki czemu będziesz w stanie rozróżnić hybrydę plug-in od hybrydy typu mild, pomimo ich niewielkich różnic. Sprawdź, czym różnią się od siebie poszczególne rodzaje samochodów elektrycznych i hybrydowych.
Rok 2021 to dla świata elektromobilności prawdziwa rewolucja! Wszyscy znaczący gracze zaprezentują swoje elektryczne wersje samochodów, a także zupełnie nowe projekty. Wyobrażacie sobie elektryczną S-klasę Mercedesa albo Forda Mustanga i to jeszcze w nadwoziu crossover? W tym momencie można by przytoczyć tytuł jednej z powieści Henryka Sienkiewicza Quo Vadis, czyli „dokąd zmierzasz…” motoryzacjo? Otóż postęp technologiczny i coraz to wyższe restrykcje dotyczące norm spalin, dyskwalifikują wersje spalinowe stąd wysyp nowych elektryków. Kto zaśpi na starcie, temu będzie ciężko dogonić czołówkę w tym wyścigu. Co przyniesie 2021? W naszym artykule przedstawiamy premierowe modele aut elektrycznych.
Od tysięcy lat ludzie inwestowali swoje pieniądze w różne rzeczy – złoto, dzieła sztuki, nieruchomości, ropę naftową, a nawet w samochody. Dzisiaj skupimy się na tej ostatniej rzeczy i spróbujemy odpowiedzieć na pytanie, czy elektryk to dobra lokata naszego kapitału i jak wygląda utrata jego wartości w porównaniu do samochodów spalinowych?
Rynek używanych samochodów to coś, z czym większość z pewnością miała już styczność. Używane samochody elektryczne to jednak relatywnie nowy temat, który wywołuje wiele dyskusji. Ceny nowych elektryków w dalszym ciągu są bardzo wysokie. Dlatego coraz więcej osób sięga po samochody z tzw. drugiej ręki. Jednak, czy w tym przypadku na pewno jest to dobre rozwiązanie? Sprawdź, na co należy zwrócić uwagę przy zakupie używanego samochodu elektrycznego.