799 353 207

pon. - pt.: 09:00 - 17:00

Dofinansowania do ładowarek - Program Mój prąd 3.0

Mamy dobrą wiadomość dla fanów elektromobilności. W lipcu 2021 roku ma ruszyć program „Mój Prąd 3.0”, a wraz z nim – dopłaty do przydomowych ładowarek aut elektrycznych. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej jest jeszcze na etapie ustalania szczegółów programu. Choć prace koncepcyjne trwają i nie ogłoszono wciąż zasad przyjmowania wniosków, rozszerzenie dopłat unijnych o punkty ładowania wydaje się koniecznością. Zwłaszcza że Polska w dziedzinie elektromobilności znajduje się na szarym końcu Unii Europejskiej.

Dofinansowanie „Mój prąd 3.0” - co obejmuje?

Samorządowe, ministerialne i unijne wsparcie odnawialnych źródeł energii zaowocowało “boomem” na systemy fotowoltaiczne wśród prywatnych inwestorów. Z poprzednich dwóch edycji programu skorzystało kilkaset tysięcy gospodarstw domowych. Trzecia edycja jest o tyle ciekawsza, że poza instalacjami fotowoltaicznymi skupia się też na autokonsumpcji i wykorzystywaniu wytworzonej energii. Oprócz domowych stacji ładowania ma obejmować także magazynowanie ciepła/chłodu oraz inteligentne systemy zarządzania energią w domu.

 

Bez wątpienia dotacje do wallboxów wpłynęłyby na rozwój elektromobilności. Tym, co hamuje konsumentów przed wyborem pojazdu z elektrycznym napędem, są między innymi brak stacji ładowania i podwyżki cen energii. Program „Mój prąd 3.0” precyzyjnie wpisywałby się w niwelowanie tych przeszkód.

Dofinansowanie ,,Mój prąd 3.0

Korzyści dla właścicieli samochodów elektrycznych i hybryd

Dofinansowanie do wallboxów i połączenie ich z instalacją fotowoltaiczną jest bardzo atrakcyjne z kilku względów. Po pierwsze, z perspektywy ekologicznej – wykorzystywanie energii słonecznej do ładowania auta elektrycznego lub hybrydy nie emituje zanieczyszczeń. Ty też przemieszczasz się bezemisyjnie. Po drugie, z perspektywy ekonomicznej – uniezależnia użytkowników e-pojazdów od cen prądu i dostawców energii. Energia cię nic nie kosztuje, a dodatkowo twój samochód nie generuje kosztów związanych z paliwem. A po trzecie, z perspektywy użytkowej – korzystając z gniazdka domowego, zasilisz akumulator w ciągu kilkunastu godzin. Szybsze ładowanie auta w obrębie gospodarstwa domowego nadwyżkami energii uzyskanymi w ekologiczny sposób to czysta wygoda i oszczędność czasu.

 

Sprawdź naszą ofertę ładowarek do samochodów elektrycznych:

Ładowarka naścienna

Green Cell Wallbox 22kW z kablem Type 2
2 399,00
Produkt na zamówienie

Ładowarka naścienna

ZAPTEC Go
3 688,00

Stacja ładowania

Webasto Pure
od 2760,00

Stacja ładowania

Alfen Eve Single S-line
od 2890,00
Produkt na zamówienie

Niewiadome programu „Mój Prąd 3.0”

Wszystko jest wciąż w fazie domysłów, dlatego poniżej przedstawiamy kwestie dotyczące elektromobilności, które wydają nam się najbardziej istotne:

  1. Czy dopłaty do ładowarek elektrycznych obejmują gospodarstwa domowe, w których zainstalowano już system OZE przed ogłoszeniem trzeciej edycji programu (np. w ramach poprzednich edycji)?
  2. Dofinansowania w poprzednich edycjach dotyczyły mikroinstalacji fotowoltaicznych o wydajności w przedziale 2-10 kW. Czy to oznacza, że stacje ładowania aut elektrycznych nie będą mogły wykorzystywać wyższych mocy? Czy – przykładowo – wallbox trójfazowy o mocy 22 kW nie kwalifikuje się do dotacji?
  3. Jaka jest wysokość dopłat? Do kogo jest adresowany program? Czy istnieją widełki dochodowe?
  4. I na koniec – czy gospodarstwa domowe zakwalifikowane do programu mają możliwość wyboru interesującej ich ładowarki? Czy typ, marka i moc ładowarki będą narzucone odgórnie?

Ile kosztuje instalacja fotowoltaiczna ze stacją ładowania?

Kosztorys instalacji fotowoltaicznej zależy od wielu czynników, m.in. rachunków i zapotrzebowania na prąd, umiejscowienia paneli (dach/grunt), pokrycia dachu, jego nachylenia oraz ukierunkowania.

 

W polskich gospodarstwach domowych najczęściej zakłada się mikroinstalacje fotowoltaiczne pomiędzy 3 a 10 kW. Koszt instalacji oscyluje między 4-6 tys. zł za 1 kW – tutaj na cenę wpływają np. uwarunkowania techniczne, użyte komponenty oraz roboczogodziny wykonawców.

 

Oznacza to, że inwestycja w fotowoltaikę ze stacją ładowania w gospodarstwie domowym może kosztować pomiędzy 15 tys. złotych a 65 tys. złotych. To spora rozpiętość cenowa i warto skonsultować się w tej sprawie ze specjalistami.

Logo Ampergo

Kim jesteśmy?

Specjalizujemy się w ładowarkach do samochodów elektrycznych i stacjach ładowania. Doradzamy w zakresie zakupu i montażu stacji o przeznaczeniu prywatnym i komercyjnym. Zależy Ci na superszybkim ładowaniu, wysokiej wydajności, a może chciałbyś zainwestować w rozwiązania modułowe, które będziesz mógł stopniowo rozwijać? Jeżeli chciałbyś dowiedzieć sie więcej na temat dostępnych technologii ładowania samochodów elektrycznych, zasad działania i bezpieczeństwie ładowarek i wallboxów, a także ich optymalnych parametrów technicznych, skorzystaj z naszej pomocy. Mamy nadzieję, że wiedza, którą dzielimy się na naszym blogu, pomoże w podjęciu najlepszych decyzji dot. zakupu stacji ładowania.

Masz pytania?

Skontaktuj się z nami
Credit Agricole raty

Możliwość kupna na
raty 0%