Chevrolet - historia firmy
Marka Chevrolet powstała jako owoc przyjaźni założyciela Buick Motor Co – Williama Duranta oraz kierowcy wyścigowego i mechanika – Louisa Chevroleta. Durant był utalentowanym biznesmenem i wizjonerem, który dał początek takim markom jak Cadillac, Oakland i Oldsmobil. W wielkim skrócie, Durant w związku z chwilowym niepowodzeniem w Buick Motor Co (dzisiejszym General Motors) poszukiwał uzdolnionego współpracownika do stworzenia sześciocylindrowego auta wysokiej klasy. Okazał się nim właśnie Louis Chevrolet. Pojazd zaprezentowano jeszcze w tym samym roku i choć odniósł spory sukces, to jednak drogi przyjaciół się rozeszły. W 1915 roku Durant wykupił udziały Louisa i uzyskał prawa do nazwy. Rok później Chevrolet stał się częścią General Motors, a Durant ponownie został prezesem spółki. Marka Chevrolet prześcignęła nawet Forda w rankingach sprzedaży i popularności. Wkrótce potem firma z Detroit miała swoje zakłady produkcyjne w kilku stanach: Nowym Jorku, Michigan, Ohio, Missouri, Kalifornii, Teksasie i Ontario. W 1928 roku General Motors miał swój oddział nawet w Indiach. W tym samym czasie rozpoczęto też produkcję samochodów w nowopowstałej fabryce w Warszawie (do Polski Chevrolety dotarły najprawdopodobniej wraz z Błękitną Armią Hallera).
Dalsze losy firmy to cała gama sukcesów. Udało się przetrwać Wielki Kryzys obronną ręką i wprowadzić niezależne zawieszenie przednie. W czasie II wojny światowej Chevrolet dostarczał ciężarówki. Stworzono także połączenie auta ciężarowego i osobowego, czyli jeden z pierwszych SUV-ów na świecie. W latach 50. powstał też „small block” czyli silnik V8, wykorzystywany w tzw. muscle carach. Kolejny kryzys paliwowy również został przezwyciężony – to wówczas powstał pierwszy ekonomiczny wóz, będący jednocześnie pierwszym globalnym modelem tej marki. Pod koniec lat 70. przekroczono 100 milionów wyprodukowanych aut. Dziś trwają prace nad elektryfikacją floty. W międzyczasie powstawały legendarne modele sportowe, a Chevrolet stał się wręcz częścią pop-kultury – zagrał m.in. w Transformersach.
Logo Chevroleta
Logo marki – nazywane muszką – zostało zaprojektowane przez samego Duranta. Legend na temat historii powstania tego rozpoznawalnego logo jest kilka. Podobno William jako młody podróżnik zobaczył taki wzór na tapecie w paryskim hotelu, oderwał kawałek i pokazywał go znajomym. Przekonywał przy tym, że taki znak świetnie by się prezentował na samochodzie. Córka Duranta twierdzi, że pewnego dnia ojciec między pierwszym a drugim daniem narysował na stole kształt, który następnie przyjął się jako emblemat rozpoznawczy Chevroleta. Wersja żony z kolei mówi o tym, że Williama zainspirował kształt zaobserwowany w jakiejś reklamie w lokalnej gazecie.
Porzucając rozważania o historii powstania, warto podkreślić, że logo swoim kształtem przypomina krzyż. Niektórzy doszukują się tutaj nawiązania do flagi Szwajcarii – ojczyzny Duranta.
Chevrolet - rozwiązania w zakresie elektromobilności
Do 2025 roku z pomocą platformy Ultium ma powstać 30 modeli samochodów marki Chevrolet z napędem elektrycznym i nowymi akumulatorami. Akumulatory będą 60% tańsze niż dotychczasowe, a przy tym niezmiennie mają zapewniać znakomitą wydajność. Na osiągnięcie celów elektromobilności producent chce przeznaczyć ponad 35 mld dolarów.
Chevrolet ma także ciekawy pomysł tuningu samochodów z tradycyjnym napędem. Technologia wprowadzenia EV na rynek wtórny polegałaby m.in. na zastąpieniu silnika V8 200-konnym silnikiem elektrycznym, akumulatorem 60 kWh, konwertorem i całym zespołem przewodów.
Samochody elektryczne Chevrolet
Dwie platformy: akumulatorowa Ultium oraz oprogramowania Ultifi mają usprawniać rozszerzanie floty pojazdów EV. Warto tu nadmienić, że samochody elektryczne Chevroleta będą wyposażane w funkcję wspomagania kierowcy Super Cruise. Jest to technologia umożliwiająca automatyczną jazdę autostradami. Bazuje na precyzyjnych czujnikach, które w podczerwieni analizują ruchy gałek ocznych kierowcy.
Skalę zainteresowania efektami elektryfikacji flony Chevroleta pokazuje fakt, że jeszcze przed pojawieniem się na rynku pickupa pojawiły się na niego tysiące zamówień.
Stacje ładowania, ładowarki Chevrolet
W amerykańskich chevroletach wykorzystuje się standard Combo 1, co oznacza dostęp do niemal wszystkich publicznych stacji ładowania. Odpowiednikiem tego standardu jest u nas CCS. Aby korzystać z europejskich ładowarek – publicznych i domowych, nie potrzeba więc żadnych przejściówek. Chevrolet oferuje zarówno ładowanie AC, jak i DC. Wyruszając w drogę „elektrykiem” lub hybrydą, można za pomocą aplikacji strategicznie zaplanować podróż. Choćby po to, żeby efektywnie spędzić czas, gdy akumulatory będą pobierać energię.
Wallboxy Chevrolet
Wallboxy to wygodne rozwiązanie sprawdzające się zarówno w przypadku ładowania w domu, jak i poza nim. Producenci systemów ładowania zadbali o to, by oferta ładowarek naściennych była maksymalnie zróżnicowana pod każdym kątem: Ilości stanowisk, estetyki, mocy, sposobu rozliczania. Zespół AmperGo zadba o to, by wallbox świetnie spełniał swoją funkcję w domowym garażu, na biurowym parkingu czy jako ładowarka dla gości hotelowych. Potrzebujemy zaledwie paru minut rozmowy i kilku informacji (np. jaki model Chevroleta chcesz ładować lub gdzie będzie się znajdować ładowarka), by wskazać produkt, który w największym stopniu spełni twoje oczekiwania.
Ładowanie Chevroleta
Oczywiście ładowanie Chevroleta jest możliwe także ze standardowego gniazdka 230 V. Jest to sposób całkowicie bezpieczny, lecz czasochłonny – zasilenie baterii do 80% potrwa wtedy nawet kilkanaście godzin. Wybierając ładowanie poprzez wallboxy lub ładowarki stojące, możesz nie tylko skrócić czas ładowania, ale też dowolnie zaprogramować moment, w którym ładowanie się włączy lub ustanie. Taka opcja ma sens zwłaszcza wtedy, gdy chcesz korzystać z tańszej taryfy. Profesjonalne ładowarki coraz częściej wchodzą w skład inteligentnego, samowystarczalnego energetycznie domu z instalacją fotowoltaiczną.
Prosta obsługa
urządzenia
Ekologiczna i ekonomiczna
jazda
Bezpieczeństwo instalacji
i ludzi
Serwis
door-to-door
Produkty z Polski
i Europy
Przetestowane, wysokiej
jakości