MAN - historia firmy
Historia koncernu MAN rozpoczyna się w 1758 roku od produkcji maszyn. W okresie tym wysiłki firmy koncentrowały się na projektowaniu i sprzedaży coraz bardziej skomplikowanych urządzeń, przeznaczonych dla przemysłu. Prawdziwy przełom dla marki nadszedł jednak ponad 100 lat później, w 1893 za sprawą Rudola Diesla, który poszukiwał wówczas zakładów gotowych zainwestować w wynaleziony przez niego przełomowy silnik wysokoprężny. Przez kilka kolejnych lat projekt był ciągle ulepszany, by już w 1897 rozpocząć seryjną produkcję. Pierwsza ciężarówka, napędzana w ten sposób, zjechała z taśmy produkcyjnej w 1923 roku, trafiając do masowej sprzedaży już 2 lata później.
Ostatecznie silnik Diesla okazał się ogromnym sukcesem, z którego korzystamy do dziś. Na przestrzeni kolejnych dekad – po wielu roszadach związanych z kupowaniem nowych przedsiębiorstw, a także zmianą struktury własnościowej marki – inżynierowie MAN-a zaprojektowali dziesiątki legendarnych już autobusów miejskich i turystycznych, ciężarówek oraz samochodów dostawczych. Marka ta wchodzi obecnie w skład koncernu Volkswagen AG, stale rozwijając swoją ofertę i nowe programy badawcze mające na celu stopniowe odchodzenie od legendarnego już wynalazku Diesla na rzecz silników elektrycznych. I model samochodu dostawczego MAN eTGE, zaprezentowany światu w 2018, jest tego najlepszym dowodem.
MAN - logo
Znaczenia loga MAN należy zacząć od rozwinięcia trzyliterowego skrótu: Maschinenfabrik Augustus-Nurnberg. Pod względem typowo marketingowym był to strzał w dziesiątkę – łatwość w wymowie krótka forma i mocna wymowa, kojarząca się z miejsca z męskością, były jednymi z czynników, które sprawiły, że mówimy o jednej z najpopularniejszych marek na całym świecie.
Nad nazwą umieszczono okalający ją w 180o łuk, mający wzmocnić przekaz oferowanej niezawodności. W identyfikacji wizualnej logo to występuje w barwie srebrno-szarej lub rzadziej – czarnej, z kolei na samochodach w kolorze srebrnym. Minimalizm całości doskonale wpisuje się w dzisiejszy trend w dziedzinie projektowania logotypów, kładący nacisk na maksimum treści, wyrażonej minimalistycznymi środkami.
MAN - rozwiązania w zakresie elektromobilności
Udział transportu ciężarowego w całkowitym ruchu drogowym wciąż pozostaje duży, wpływając negatywnie na środowisko naturalne. Będąc świadomym wagi problemu, jako jeden z rynkowych potentatów niemiecki MAN postawił więc sobie za cel wcielenie technologii elektryków do największych pojazdów.
Dziś MAN należy wyróżnić jako jedną z najbardziej innowacyjnych marek w zakresie elektrycznych samochodów ciężarowych, dostawczych i autobusów, bez przerwy rozwijającą możliwości silników i baterii montowanych w swoich pojazdach. Stosowana na ich pokładzie zaawansowana elektronika bez przerwy dba o możliwie jak najbardziej efektywne zużycie energii, dokładając swą cegiełkę do ograniczenia zużycia paliw kopalnych w szeroko rozumianym transporcie.
Samochody elektryczne MAN
Pojazdy elektryczne niemieckiego producenta cechuje przede wszystkim wyjątkowo cicha praca, zdolność do pokonywania dalekich dystansów na jednym ładowaniu oraz duża moc niezbędna w tej klasie pojazdów. Aktualnie w ofercie marki znajdują się:
- ciężarówka elektryczna MAN eTGM – z silnikiem o mocy 264 kW lub 360 KM, nagrodzona wyróżnieniem European Transport Award for Sustainability 2020,
- elektryczny samochód dostawczy MAN eTGE – z zasięgiem do 130 km i możliwością ładowania AC i DC. Dostępny w wersji z nadwoziem typu furgon, wywrotka, skrzynia otwarta lub w formie 9-osobowego kombi,
- autobus elektryczny MAN Lion’s City E – o zasięgu ponad 550 km i pojemności baterii 480 lub 640 kWh. Jeden z najcichszych i najwygodniejszych autobusów napędzanych silnikiem elektrycznym dostępnych obecnie na rynku.
Stacje ładowania, ładowarki MAN
Dostrzegając rosnące potrzeby przedsiębiorstw i jednostek publicznych w kwestii ładowania dostawczych i ciężarowych pojazdów elektrycznych, zdecydowaliśmy się rozbudować ofertę sklepu AmperGo o stacje ładowania i ładowarki do samochodów MAN, w pełni kompatybilne z modelami, wchodzącymi w skład oferty producenta. Ich duża moc i wydajność pozwalają na ograniczenie czasu uzupełnienia baterii do minimum, oferując przy tym wymaganą wytrzymałość i odporność na warunki atmosferyczne.
W skład naszej oferty ładowarek do samochodów MAN wchodzą modele od uznanych firm, takich jak Green Cell, Garo, Webasto, Alfen czy Vestel, a także sygnowane naszym własnym logo ładowarki AmperGo, zaprojektowane z myślą o jak najwyższej energooszczędności i skuteczności ładowania.
Wallboxy MAN
Stacje typu wallbox to najwygodniejsze rozwiązanie do warsztatów, parkingów podziemnych i wszystkich innych miejsc, które pozwalają na montaż stacji ładujących prądem AC. Ich niewielkie wymiary, łatwość obsługi, a także dostępną w wielu modelach opcja kontroli parametrów ładowania w więcej niż jednej ładowarce jednocześnie, polecamy wszędzie tam, gdzie nie istnieje możliwość instalacji stacji wolnostojącej.
Ładowanie samochodów MAN
Czas ładowania samochodów MAN w pełni zasługuje na oddzielny akapit. Dla przykładu ciężarówka MAN eTGM potrzebuje zaledwie 8 godzin do pełnego uzupełnienia akumulatora ładowarką 22 kW. Przy skorzystaniu z opcji ładowania prądem stałym czas ten zostaje skrócony do 1 godziny.
Nie mniej imponujące osiągi zaobserwujemy w przypadku samochodu dostawczego Man eTGE. Przy użyciu wallboxa 7,2 kW AC czas ładowania wynosi niewiele ponad 5 godzin. Korzystając z ładowania DC do 40 kW, akumulator pojazdu zostanie uzupełniony do 80% już po 45 minutach. Wyniki dwóch wymienionych modeli są tym bardziej imponujące, że pokonują wiele samochodów klasy osobowej – i to pomimo znacznie większych pojemnościowo baterii.
Prosta obsługa
urządzenia
Ekologiczna i ekonomiczna
jazda
Bezpieczeństwo instalacji
i ludzi
Serwis
door-to-door
Produkty z Polski
i Europy
Przetestowane, wysokiej
jakości