Smart - historia firmy
Był początek lat 80., gdy Nicolas Hayek, założyciel i właściciel przedsiębiorstwa produkującego zegarki Swatch, wpadł na pomysł stworzenia bezpiecznego, komfortowego dwuosobowego auta, w bagażniku którego zmieściłaby się skrzynka piwa. Przekonał firmę Daimler-Benz AG do tego przedsięwzięcia i wkrótce potem powstała spółka Mercedes-Swatch. Nazwa „smart” nie tylko miała odzwierciedlać inteligentny charakter auta – wzięła swój początek właśnie od akronimu Swatch-Mercedes ART.
Dwuosobowy samochód powstał na kanwie projektów Johanna Tomforde z 1972 roku. W 1995 opracowano modułowy system montażu w montażowni Hambach we Francji. Po paru poprawkach wprowadzonych przez Gerharda Fritza, pierwszy model smarta ujrzał światło w 1998 roku. Wprowadzono go na rynek dziewięciu krajów świata, jednak efekt nie spełnił oczekiwań Hayeka. Spółkę w całości przejął koncern Daimler-Benz.
Obecnie smart jest sprzedawany w 46 krajach, ma na koncie 17 modeli, a produkcja najpopularniejszego z nich przekroczyła 1,7 mln sztuk. Marka z siedzibą w Böblingen w Niemczech stała się rozpoznawalna na całym świecie jako producent mikrosamochodów i subkompaktów. W 2019 roku ogłoszono partnerstwo z chińskim przedsiębiorstwem Geely. Koncepcyjny pojazd, który powstał w ramach tej współpracy ma panoramiczny dach, bezramowe tylne drzwi i dotykowy system multimedialny na 12,8 cali.
Logo smarta
Twórcy identyfikacji wizualnej umiejętnie zaakcentowali miniaturowe rozmiary pojazdów tej marki. Logo tworzy napis „smart” oraz litera C oznaczająca „compact car” (samochód kompaktowy). Zdaniem niektórych „C” to również „cute” (uroczy). Z litery C wychodzi żółta strzałka, która symbolizuje zwrot ku postępowi i pokazuje „właściwy kierunek” działań. Dodajmy, że kolor żółty kojarzy się z energią, szczęściem, relaksem i podróżami.
Smart - rozwiązania w zakresie elektromobilności
Zwinność i zerowa emisja spalin czynią smarta pożądanym pojazdem w strefach czystego powietrza w centrach miast. Dlatego prace nad elektromobilnością potraktowano jako priorytet już podczas tworzenia pierwszej generacji aut. W Londynie w 2008 roku pojawiło się 100 egzemplarzy na prąd i natychmiast zelektryzowały serca fanów. Dzięki strategii elektromobilności, już w 2017 roku marka była jedynym na świecie producentem ze zelektryfikowaną w 100% gamą modelową. W 2021 roku na targach IAA Mobility w Monachium Smart zaprezentował koncepcję SUV-a na prąd. Przedstawiciele marki nie zamierzają jednak rezygnować z elektrycznych dwuosobowych mikrosamochodów.
Samochody elektryczne smart
Rodzinę EQ smart wyróżnia progresywny design, LED-owe reflektory i zmieniona krata wlotu powietrza. 82-konny silnik momentalnie generuje wysoki moment obrotowy. Jej miejski charakter potwierdza fakt, że samochody elektryczne smart mają do 153 km zasięgu. Producent daje 8 lat gwarancji na akumulator lub na łączny przebieg 100 000 km.
Stacje ładowania, ładowarki smart
Dzięki niewielkim gabarytom, smart ma spore szanse w wyścigu do stacji ładowania w zakorkowanym centrum. Litowo-jonowy akumulator o pojemności 17,6 kWh można bez problemu podładować w większości polskich miast (złącze ładowania Type 2). Na stacji ładowania AC 22 kW smarty nie spędzą więcej niż 1 godzinę. Ten czas można spędzić choćby na szybkich zakupach, a aktualny status naładowania na bieżąco sprawdzać w aplikacji smart EQ control. Aplikacja pokazuje też, gdzie znajdują się najbliższe stacje ładowania i ile terminali jest wolnych.
Wallboxy smart
Ładowanie smarta w domu nie musi zajmować 8,5 godz. (tyle trwa zasilenie go ze standardowego gniazdka). Montując wallbox 11 kW w swoim garażu lub na parkingu, skracasz proces do 1 godz. 45 minut. Takie rozwiązanie jest bezpieczne i rekomendowane przez większość posiadaczy pojazdów na prąd.
Ładowanie samochodów elektrycznych smart
Smarty zużywają średnio 17 kWh energii na 100 km. Ich ładowanie zostało maksymalnie uproszczone zarówno dla użytkowników standardowych gniazdek, jak i wallboxów czy publicznych stacji. Producent współpracuje z siecią Plugsurfing, co daje ich właścicielom dostęp do 250 tysięcy punktów ładowania.
Prosta obsługa
urządzenia
Ekologiczna i ekonomiczna
jazda
Bezpieczeństwo instalacji
i ludzi
Serwis
door-to-door
Produkty z Polski
i Europy
Przetestowane, wysokiej
jakości