799 353 207

pon. - pt.: 09:00 - 17:00

Turbiny wiatrowe – najczęstsze pytania

Produkcja energii elektrycznej na własne potrzeby kojarzy nam się głównie z panelami fotowoltaicznymi, obecnymi na zdecydowanej większości nowobudowanych domów jednorodzinnych. Turbiny wiatrowe stanowią dla nich doskonałe uzupełnienie, pozwalając osiągnąć jeszcze większe oszczędności. Odpowiadamy na najczęstsze pytania, związane z tym coraz popularniejszym rozwiązaniem.

Czym są przydomowe elektrownie wiatrowe?

Przydomowymi elektrowniami wiatrowymi nazywamy instalacje, których rdzeń stanowi turbina, zamieniająca energię kinetyczną wiatru na energię elektryczną. W zależności od mocy nominalnej i warunków wietrznych mogą one służyć jako pomocnicze lub samodzielne źródło prądu, zasilające wybrane odbiorniki, a nawet wszystkie urządzenia w gospodarstwie. Proces ten odbywa się bez emisji szkodliwych substancji dla środowiska, takich jak tlenki siarki, tlenki azotu, czy pyły PM2.5 i PM10.

Z jakich elementów składa się przydomowa elektrownia wiatrowa?

Na elektrownię wiatrową składają się następujące elementy:

  • turbina wiatrowa,
  • akumulator,
  • falownik,
  • okablowanie,
  • licznik energii elektrycznej.

 

Energia produkowana przez turbinę wiatrową magazynowana jest w akumulatorach bądź przekazywana od razu do instalacji elektrycznej poprzez falownik, zmieniający przebieg prądu ze stałego (DC) na zmienny (AC). Ilość energii spożytkowanej na zasilania odbiorników możemy odczytać ze specjalnego licznika.

W jakich miejscach warto zamontować turbinę wiatrową?

Najlepsze warunki dla pracy elektrowni wiatrowych występują w miejscach ze średnią prędkością wiatru wynoszącą co najmniej 4 metry na sekundę. Według map przygotowywanych przez ekspertów najlepszymi miejscami do ich montażu będą Pomorze, Warmia i Mazury, centralna Polska oraz pas obszaru od Szczecina do Bieszczad.

 

W rzeczywistości, decydując się na instalację turbiny, należy uwzględnić uwarunkowania lokalne, takie jak lasy, czy wysokie zabudowania, które wpływają na jej efektywność. Warto pamiętać, że mieszkanie na obszarze z teoretycznie niekorzystnymi warunkami wiatrowymi nie zawsze wyklucza sens posiadania turbiny. Mamy tu na myśli np. domy stojące w prześwicie między budynkami – takie położenie gwarantuje zwężenie strumienia i wzrost prędkości wiatru do satysfakcjonujących wartości.

Czy na montaż turbiny wiatrowej potrzebne jest zezwolenie?

Pozwolenie na budowę turbiny wymagane jest w momencie, gdy ma być ona zamontowana na stałe, np. poprzez fundament lub gdy wystaje na więcej niż trzy metry powyżej obrysu dachu. Stanowi o tym art. 29 ust. 1 i 2 Prawa budowlanego. W zdecydowanej większości przypadków zezwolenie nie będzie więc potrzebne. Co ważne, jeśli zależy nam na instalacji o dużej mocy, która nie może być przymocowana do dachu lub elewacji, możemy postawić na turbinę z masztem z odciągami linowymi. W takim przypadku ze względu na brak stałego powiązania z gruntem pozwolenie także nie będzie wymagane.

Jakie są różnice między turbinami domowymi a energetycznymi?

Podstawowymi różnicami między turbinami przydomowymi a wiatrakami, wykorzystywanymi na farmach wiatrowych, będą ich rozmiary i moc. Turbiny energetyczne to konstrukcje o wysokości nawet do 139 metrów gotowe wyprodukować do nawet 2 MW energii elektrycznej. Domowe elektrownie nie przekraczają 12 metrów i (najczęściej) mocy 10 kW.

Turbina wiatrowa na dachu budynku
Turbina wiatrowa na dachu budynku

Jakie są rodzaje turbin wiatrowych?

Ze względu na konstrukcję przydomowe turbiny wiatrowe możemy podzielić na dwa rodzaje:

  • poziome turbiny wiatrowe HAWT – stanowiące zdecydowaną większość (ponad 95%) turbin montowanych w Polsce. Posiadają śmigła z łopatami, wprawiane w ruch energią wiatru. Wyróżniają się wysoką wydajnością,
  • pionowe turbiny wiatrowe VAWT – nieruchome, proste konstrukcje, które zapewniają jednakową pracę niezależnie od kierunku wiatru. Ich zaletę stanowi brak emisji hałasu. Są jednak zdecydowanie mniej wydajne i przez to rzadko stosowane.

Ile prądu rocznie produkuje przydomowa turbina wiatrowa?

Ilość prądu, którą wyprodukuje turbina wiatrowa, zależna będzie od warunków wiatru i mocy nominalnej turbiny. Przyjmuje się, że w Polsce mamy około 250 dni, w których wiatr wieje z prędkością ok. 2,8-3,5 m/ s, czyli wystarczającą do wytworzenia energii.

 

By obliczyć, ile prądu wygeneruje elektrownia o danej mocy, możemy pomnożyć jej moc nominalną [kW], liczbę godzin pracy, liczbę dni w roku (365) i współczynnik 0,25. Dla przykładu, jeśli turbina o mocy 5 kW będzie pracowała przez całą dobę 200 dni w roku, wyprodukuje ona ok. 6000 kWh energii elektrycznej.

Jakie odbiorniki mogę zasilić turbiną wiatrową?

By odpowiedzieć na to pytanie, musimy wziąć pod uwagę moc nominalną turbiny, która waha się w rozwiązaniach domowych w granicach 0,5-10 kW. Przyjmuje się, że najmniejsze elektrownie o mocy 500 W pozwalają na zasilanie niewielkich odbiorników, LED-ów, czy monitoringu. Systemy 2,5 kW będą już w stanie służyć do podgrzewania wody, czy zasilania podstawowego RTV/AGD. Elektrownie 5 kW są zaś w stanie zaspokoić większość potrzeb przeciętnego domu jednorodzinnego.

Jak dobrać moc turbiny wiatrowej do potrzeb gospodarstwa?

Wybór turbiny wiatrowej o konkretnej mocy nominalnej wymaga przeanalizowania szeregu czynników, m.in. warunków lokalnych i zapotrzebowania na energię elektryczną gospodarstwa. Z tego względu jej dobór powinniśmy powierzyć profesjonalnej firmie zajmującej się sprzedażą i montażem elektrowni przydomowych.

 

Jeśli interesują cię bardziej szczegółowe kwestie, zachęcamy do sprawdzenia naszego poradnika o tym, jak dobrać moc turbiny wiatrowej.

Jak szybko zwróci się inwestycja w turbinę wiatrową?

Kwestia zwrotu kosztów inwestycji w elektrownię wiatrową zależy od ilości energii, którą ta będzie w stanie wyprodukować oraz obecnych cen energii. Należy wziąć pod uwagę, że w 2023 roku cena za 1 kWh może wynieść nawet 95 groszy, co z miejsca przekłada się na znaczne oszczędności. Zgodnie z opiniami ekspertów koszt zakupu i montażu systemu zwróci się w terminie do 10 lat – po tym czasie nasza instalacja będzie generowała już wyłącznie zysk. W przypadku, gdy sprzedajemy nadwyżkę energii do sieci, ulegnie on dalszemu skróceniu. 

Czy energię wyprodukowaną przez turbinę wiatrową można sprzedać?

Podobnie jak fotowoltaika, także i przydomowa elektrownia wiatrowa może zostać podłączona do sieci energetycznej w systemie on-grind, pozwalając nam na sprzedaż nadwyżki energii. By to osiągnąć, niezbędne będzie uzyskanie koncesji na produkcję i sprzedaż energii elektrycznej oraz spełnienie warunków przyłączenia, które określi zakład energetyczny. Dzięki temu zwrot kosztów, poniesionych w trakcie inwestycji, będzie jeszcze szybszy.

Czy przydomowe turbiny wiatrowe są głośne?

Na temat głośności turbin wiatrowych – a w szczególności dużych farm wiatrowych – krąży wiele mitów. Zgodnie z opiniami ekspertów nowoczesne rozwiązania i przepisy w tym zakresie sprawiają, że emitowany przez nie hałas jest minimalny i pozbawiony szkodliwych infradźwięków.

 

Podobnie sprawa ma się z przydomowymi turbinami. Takie elektrownie nie powodują znacznego wzrostu hałasu w najbliższym środowisku. Warto wiedzieć, że będzie on zależny przede wszystkim od siły wiejącego wiatru. Jeśli jednak z różnych powodów nawet niewielki hałas nie jest akceptowalny, należy rozważyć montaż pionowej elektrowni.

Jak dobrać akumulator do turbiny wiatrowej?

Chcąc magazynować wyprodukowaną energię, musimy pamiętać o zakupie zestawu akumulatorowego. Musi być on dobrany pod kątem napięcia znamionowego elektrowni, a także prądu ładowania, który wynosi zwykle 10% pojemności ogniw. Kolejny ważny parametr stanowi liczba cykli ładowania – powinno być ich jak najwięcej, by uniknąć szybkiej straty pojemności, do której może dojść w przypadku całkowitego rozładowania. Właściwe akumulatory będą mogły pozostać rozładowane przez nawet kilkanaście dni.

 

Dobór akumulatora należy zlecić doświadczonym specjalistom, kierując się zaleceniami producenta turbiny. Zwykle wybiera się ogniwa o pojemności 200 Ah.

Planujesz inwestycję w przydomową turbinę wiatrową? Postaw na AmperGo!

Jeśli jesteś zainteresowany inwestycjami OZE, zachęcamy do skorzystania z naszej firmowej usługi montażu turbin wiatrowych na terenie całej Polski. Skontaktuj się z nami, a nasz specjalista dobierze rozwiązanie idealne do potrzeb twojego domu na podstawie założonego budżetu, wymagań i szczegółowego audytu.

Logo Ampergo

Kim jesteśmy?

Specjalizujemy się w ładowarkach do samochodów elektrycznych i stacjach ładowania. Doradzamy w zakresie zakupu i montażu stacji o przeznaczeniu prywatnym i komercyjnym. Zależy Ci na superszybkim ładowaniu, wysokiej wydajności, a może chciałbyś zainwestować w rozwiązania modułowe, które będziesz mógł stopniowo rozwijać? Jeżeli chciałbyś dowiedzieć sie więcej na temat dostępnych technologii ładowania samochodów elektrycznych, zasad działania i bezpieczeństwie ładowarek i wallboxów, a także ich optymalnych parametrów technicznych, skorzystaj z naszej pomocy. Mamy nadzieję, że wiedza, którą dzielimy się na naszym blogu, pomoże w podjęciu najlepszych decyzji dot. zakupu stacji ładowania.

Masz pytania?

Skontaktuj się z nami
Credit Agricole raty

Możliwość kupna na
raty 0%