799 353 207

pon. - pt.: 09:00 - 17:00

Używane samochody elektryczne – co powinieneś wiedzieć?

Rynek używanych samochodów to coś, z czym większość z pewnością miała już styczność. Używane samochody elektryczne to jednak relatywnie nowy temat, który wywołuje wiele dyskusji. Ceny nowych elektryków w dalszym ciągu są bardzo wysokie. Dlatego coraz więcej osób sięga po samochody z tzw. drugiej ręki. Jednak, czy w tym przypadku na pewno jest to dobre rozwiązanie? Sprawdź, na co należy zwrócić uwagę przy zakupie używanego samochodu elektrycznego.

Zalety samochodów elektrycznych

Popularność samochodów elektrycznych rośnie. Najczęstszymi powodami, dla których kierowcy przesiadają się do elektryków, są m.in. względy ekologiczne, wygoda oraz wysoki komfort jazdy. Właściciele samochodów EV często jako powód zakupu podają również fakt, że są znacznie tańsze w eksploatacji. Zachęcamy do zapoznania się z naszą przykładową kalkulacją - Benzyna vs prąd - ile kosztuje przejazd?

 

Samochody elektryczne należą do niezwykle cichych, co znacząco podnosi komfort jazdy. Oczywistym powodem, który przekonuje do ich zakupu, jest również brak emisji spalin. Decydując się na pojazd o napędzie elektrycznym, nie zanieczyszczamy środowiska i pozytywnie wpływamy na zdrowie wszystkich, a zwłaszcza nasze i naszych pasażerów.

 

Mimo oczywistych zalet samochodów elektrycznych, na polskich drogach nadal stanowią one zaledwie ułamek wszystkich pojazdów. Dlaczego? Przeszkodą dla wielu kierowców może być wciąż stosunkowo wysoka cena, która skłania do poszukiwania alternatywnych rozwiązań. Jednym z nich może być zakup używanego samochodu elektrycznego. Faktem jest, że w ich przypadku rynek wtórny nie jest jeszcze aż tak rozwinięty, jak ma to miejsce z pojazdami z napędem spalinowym. Warto także dodać, że ofert używanych samochodów elektrycznych w Polsce jest wciąż mało (choć ich liczba stopniowo wzrasta), a pojawiające się ogłoszenia często pochodzą z zagranicy.

Zakup używanego samochodu elektrycznego - na co uważać?

Jeśli zdecydowałeś się na zakup używanego samochodu elektrycznego, pamiętaj o dokładnym sprawdzeniu pojazdu – w tym celu polecamy skorzystać z pomocy fachowców. Oto, na co powinieneś zwrócić szczególną uwagę podczas poszukiwań elektryka z drugiej ręki:

  • Stan baterii - niezależnie od tego, na jaki używany model samochodu elektrycznego się zdecydujemy, zawsze należy dokładnie sprawdzić stan jego baterii. Jest to jego najdroższy element pojazdu i wadliwy egzemplarz może nieść ze sobą spore koszty napraw lub wymiany. Koszt nowej baterii nie przedstawia się zbyt przystępnie - może wynieść nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych.

 

Mimo tego, że akumulatory litowo-jonowe podlegają długiemu okresowi gwarancyjnemu, mogą ulec uszkodzeniu. Jest to następstwo długotrwałej lub po prostu nieprawidłowej eksploatacji. Przykładowo, niekiedy właściciele samochodów elektrycznych nie zdają sobie sprawy z tego, że źle ładują pojazd – np. używają niewłaściwej ładowarki lub doprowadzają do mocnego rozładowania baterii. Obie te rzeczy mogą mieć negatywny wpływ na akumulator litowo-jonowy. Może to skutkować zmniejszeniem jego pojemności, a tym samym – skróceniem zasięgu pojazdu.

  • Gniazdo ładowania - nowe przewody ładowania to dosyć drogi zakup, dlatego decydując się na zakup używanego samochodu, warto sprawdzić, czy są one całkowicie sprawne. W elektrykach możemy spotkać 3 główne rodzaje gniazd: Type 1, Type 2 oraz CHAdeMO.

 

Type 1 umożliwia ładowanie z mocą do 7,4 kW. Type 2 pozwala na ładowanie samochodu z mocą do 3,6 kW (instalacje 1-fazowe) lub do 44 kW (instalacje 3-fazowe). Z kolei prądem stałym o mocy ok. 50 kW możemy doładować samochód z gniazdem CHAdeMo.

 

Sprawdź ładowarki do samochodów elektrycznych dostępne w ofercie AmperGo:

Ładowarka naścienna

Green Cell Wallbox 22kW z kablem Type 2
2 399,00
Produkt na zamówienie

Ładowarka naścienna

ZAPTEC Go
3 688,00

Stacja ładowania

Webasto Pure
od 2760,00

Stacja ładowania

Alfen Eve Single S-line
od 2890,00
Produkt na zamówienie
  • Układ hamulcowy – zdarza się, że ze względu na specyfikę samochodów elektrycznych tarcze hamulcowe ulegają korozji. W przypadku tego typu pojazdów wystarczy tylko zdjąć stopę z pedału gazu, aby zmniejszyć prędkość auta, ponieważ za hamowanie w dużej mierze odpowiedzialne są silniki elektryczne, więc układ hamulcowy nie zawsze jest uruchamiany. Przed zakupem koniecznie zweryfikuj, w jakim jest stanie.

 

Przed podjęciem decyzji o zakupie konkretnego auta, warto udać się do profesjonalnego i rzetelnego serwisu. Fachowcy będą w stanie sprawdzić zarówno ogólny stan techniczny samochodu, jak i przeprowadzić szczegółową diagnostykę komputerową poszczególnych elementów pojazdu (np. systemów bezpieczeństwa). Warto także wiedzieć, że serwisowanie układów wysokonapięciowych w elektrykach mogą wykonywać wyłącznie specjaliści z odpowiednimi uprawnieniami SEP.

Zakup używanego samochodu elektrycznego
Decyzja o zakupie używanego elektryka powinna być dokładnie przemyślania - najlepiej zasięgnąć opinii u fachowców

Samochody elektryczne używane w Polsce - modele, które znajdziesz na rynku wtórnym

Jak już wcześniej wspomnieliśmy, rynek używanych samochodów elektrycznych w Polsce nie jest jeszcze tak dobrze rozwinięty, jak np. za granicą. Mimo że nowych ofert przybywa, ich liczba wciąż jest zbyt mała, by zakup takiego samochodu był tak łatwy, jak w przypadku aut z napędem spalinowym – nie jest jednak niemożliwy. Także i na naszym rodzimym rynku znajdziemy używane modele w dobrym stanie i stosunkowo przystępnej cenie.

 

Poniżej przedstawiamy popularne modele, które pojawiają się w ogłoszeniach o sprzedaży używanych elektryków.

BMW i3

Jednym z najpopularniejszych samochodów elektrycznych jest BMW i3. Jest to model, który zdecydowanie zachwyca sportowym designem i świetnymi osiągami. Oprócz szybkiego ładowania producent gwarantuje również zasięg do 160 km/h oraz innowacyjny napęd eDrive. Bardzo dobra dynamika jazdy to kolejny element, który może zachęcić potencjalnego kupca.

 

Koszt używanego BMW i3 to około 90 tysięcy złotych.

Renault Zoe

Kolejnym popularnym elektrykiem na rynku wtórnym jest Renault Zoe, który został nagrodzony tytułem „City Car of the Year”. Zawdzięcza to przede wszystkim swojej budowie – model ten został wykonany z materiałów pochodzących z recyklingu. Dodatkowo producent gwarantuje świetne parametry techniczne oraz wyjątkowy design.

 

Używane Renault Zoe możemy kupić już od 70 tysięcy złotych.

Nissan Leaf

Nissan Leaf to cieszący się dużą popularnością elektryk, który cechuje się dobrymi parametrami oraz bardzo pojemnym bagażnikiem. Jest to również pierwszy samochód, który został wyróżniony nagrodą Car Of The Year (2011). Warto wspomnieć, że jego ładowanie jest szybkie i intuicyjne.

 

Używany Nissan Leaf to koszt około 55 tysięcy złotych.

Peugeot iON

Model iON to samochód produkowany do 2010 roku. Jego zasięg to 150 km, a prędkość 50 km/h osiąga w 5,9 s. Pojazd ten został wyposażony w szereg systemów bezpieczeństwa, dzięki którym zapewnia komfortową jazdę kierowcy i pasażerów. Jedynym mankamentem okazuje się tutaj mały bagażnik. Dlatego, jeżeli zależy ci na sporej pojemności, to Peugeot iON raczej się nie będzie dobrym wyborem.

 

Koszt używanego Peugeot iOn to około 25 tysięcy złotych.

Tesla Model 3

Tesla Model 3 to przede wszystkim jeden z najbezpieczniejszych samochodów elektrycznych. Producent zadbał tutaj o świetną konstrukcję oraz doskonałe przyśpieszenie. Do osiągnięcia prędkości 100 km/h potrzebuje zaledwie 3,4 s. Tesla to luksusowa marka, której wyposażenie znacznie wyróżnia się na tle innych. Warto w nią zainwestować, jeśli zależy nam na dynamicznej i szybkiej, ale i bezpiecznej jeździe.

 

Koszt używanej Tesli Model 3 to koszt około 180 tysięcy złotych.

Rynek używanych samochodów elektrycznych w Polsce

Faktem jest, że używane samochody elektryczne budzą coraz większe zainteresowanie, jednak opinie na ich temat są bardzo zróżnicowane. Znajdziemy zarówno wielu entuzjastów, jak i przeciwników idei takich aut z rynku wtórnego. Z wielu wypowiedzi ekspertów można wyciągnąć następujący wniosek – na używane elektryki jest w Polsce jeszcze za wcześnie. Jednak specjaliści dopatrują się szansy dla rynku wtórnego aut elektrycznych za sprawą dopłat rządowych, które już za kilka lat mogą zaowocować znacznie większym wyborem używanych modeli.

Logo Ampergo

Kim jesteśmy?

Specjalizujemy się w ładowarkach do samochodów elektrycznych i stacjach ładowania. Doradzamy w zakresie zakupu i montażu stacji o przeznaczeniu prywatnym i komercyjnym. Zależy Ci na superszybkim ładowaniu, wysokiej wydajności, a może chciałbyś zainwestować w rozwiązania modułowe, które będziesz mógł stopniowo rozwijać? Jeżeli chciałbyś dowiedzieć sie więcej na temat dostępnych technologii ładowania samochodów elektrycznych, zasad działania i bezpieczeństwie ładowarek i wallboxów, a także ich optymalnych parametrów technicznych, skorzystaj z naszej pomocy. Mamy nadzieję, że wiedza, którą dzielimy się na naszym blogu, pomoże w podjęciu najlepszych decyzji dot. zakupu stacji ładowania.

Masz pytania?

Skontaktuj się z nami
Credit Agricole raty

Możliwość kupna na
raty 0%