799 353 207

pon. - pt.: 09:00 - 17:00

Publiczne stacje ładowania - najważniejsze wymagania techniczne

Jesteś właścicielem samochodu elektrycznego? Sprawdź, jakie wymagania powinna spełniać infrastruktura do ładowania tego typu pojazdów.

Publiczne stacje ładowania – regulacje prawne

Ze względu na dynamiczny rozwój elektromobilności w naszym kraju, każdy właściciel pojazdu elektrycznego, powinien mieć świadomość, jakie wymagania techniczne muszą spełniać obecnie stacje ładowania. Większa wiedza w obszarze obowiązujących przepisów sprawi, że eksploatacja zarówno ogólnodostępnych, jak i prywatnych urządzeń stanie się bezpieczniejsza.

 

Zapisy dotyczące wymagań technicznych dla stacji ładowania możemy znaleźć w następujących dokumentach:

  • Ustawa o elektromobilności i paliwach alternatywnych z 11.01.2018,
  • Rozporządzenie Ministra Energii w sprawie wymagań technicznych dla stacji ładowania i punktów ładowania stanowiących element ładowania drogowego transportu publicznego z 15.07.2019.
Publiczna stacja ładowania
Publiczna stacja ładowania

Jakie wymagania muszą spełniać stacje ładowania?

Poniżej zebraliśmy kilka najważniejszych zapisów dotyczących wymagań technicznych dla publicznych stacji ładowania pojazdów – aby uzyskać bardziej szczegółowe informacje, zachęcamy do zapoznania się z wcześniej wspomnianymi dokumentami. Oto aktualnie obowiązujące regulacje prawne.

 

1. Podstawowe informacje

Stacje oraz punkty ładowania zgodnie z rozporządzeniem Ministra Energii powinny być odpowiednio oznakowane. Wymaga się, by na dostępnych do użytku urządzeniach znalazły się takie informacje jak nazwa producenta, typ urządzenia, numer seryjny, napięcia znamionowe, częstotliwość i prądy znamionowe. Osoby użytkujące konkretną stację ładowania powinny mieć także dostęp do instrukcji jej obsługi oraz informacji o potencjalnych zagrożeniach.

 

Dodatkowo, w widocznym miejscu musi znajdować się numer telefonu do operatora stacji – dzięki temu użytkownik ładowarki będzie mógł zgłosić wszelkie związane z nią nieprawidłowości i usterki. Warto podkreślić, że w przypadku jakichkolwiek zastrzeżeń co do stanu technicznego stacji, nie powinno się korzystać z konkretnego urządzenia.

 

2. Specjalne oprogramowanie

Ogólnodostępne punkty ładowania muszą zostać wyposażone w specjalistyczne oprogramowanie. Dzięki niemu właściciele pojazdów elektrycznych/hybrydowych mogą bez trudności podłączyć i załadować swój samochód. Dodatkowo, każdy punkt ładowania powinien mieć układ pomiarowo-rozliczeniowy – urządzenie to odpowiada za pomiar zużywanej energii elektrycznej.

 

3. Zabezpieczenia pożarowe

Każda stacja ładowania musi posiadać odpowiednie zabezpieczenia na wypadek pożaru. Zalicza się do nich wyłącznik główny, wyłącznik różnicowoprądowy i zabezpieczenie różnicowoprądowe. Warto także dodać, że lokalizacja stacji musi zostać przemyślana i rzetelnie sprawdzona pod kątem bezpieczeństwa – takie urządzenie nie może znajdować się strefie zagrożonej wybuchem, w przeciwnym razie zabrania się z niego korzystać.

 

4. Ochrona przed uszkodzeniami

Stację ładowania należy zabezpieczyć przed jej potencjalnym uszkodzeniem – zgodnie z rozporządzeniem można zrobić to na dwa sposoby. Pierwszym jest zapewnienie bezpiecznego miejsca do instalacji urządzenia – powinno być tak zlokalizowane, by ograniczyć ryzyko najechania na niego pojazdem. Drugim jest zastosowanie ochraniających stację słupków, barierek lub odbojów.

 

5. Dostęp dla osób niepełnosprawnych

Zgodnie z obowiązującymi przepisami osoby niepełnosprawne nie mogą mieć utrudnionego dostępu do publicznego punktu ładowania – należy wziąć to pod uwagę przy wyborze lokalizacji urządzenia oraz planowania jego ewentualnych zabezpieczeń.

 

6. Przedłużacze

Podczas ładowania samochodu elektrycznego, nie można korzystać z żadnych przedłużaczy, czy też adapterów.

 

7. Serwis i naprawy stacji

Warto mieć świadomość, że wszelkie naprawy i badania techniczne stacji ładowania mogą być przeprowadzane jedynie przez osoby upoważnione do takich czynności. Badania techniczne trzeba przeprowadzić w następujących sytuacjach:

  • zanim urządzenie zostanie oddane do użytkowania,
  • jeśli urządzenie było serwisowane,
  • jeśli urządzenie było modernizowane,
  • jeśli miejsce instalacji urządzenia zostało zmienione.

 

Konkretne prace muszą być wykonywane w zgodzie z zapisami znajdującymi się w instrukcji eksploatacji stacji oraz zostać odpowiednio udokumentowane.

 

Szukasz dodatkowych informacji o stacjach ładowania? Koniecznie zapoznaj się z naszymi artykułami – Stacje ładowania w spółdzielniach mieszkaniowych i Jak wybrać stację ładowania samochodu elektrycznego? Rodzaje, koszty i przeznaczenie.

 

Oferujemy także pomoc w wyborze odpowiedniej ładowarki do Twojego samochodu elektrycznego. Sprawdź dostępne w naszym sklepie stacje ładowania i zasięgnij porady u profesjonalistów.

Ładowarka naścienna

Green Cell Wallbox 22kW z kablem Type 2
2 399,00
Produkt na zamówienie

Ładowarka naścienna

ZAPTEC Go
3 688,00

Stacja ładowania

Webasto Pure
od 2760,00

Stacja ładowania

Alfen Eve Single S-line
od 2890,00
Produkt na zamówienie
Logo Ampergo

Kim jesteśmy?

Specjalizujemy się w ładowarkach do samochodów elektrycznych i stacjach ładowania. Doradzamy w zakresie zakupu i montażu stacji o przeznaczeniu prywatnym i komercyjnym. Zależy Ci na superszybkim ładowaniu, wysokiej wydajności, a może chciałbyś zainwestować w rozwiązania modułowe, które będziesz mógł stopniowo rozwijać? Jeżeli chciałbyś dowiedzieć sie więcej na temat dostępnych technologii ładowania samochodów elektrycznych, zasad działania i bezpieczeństwie ładowarek i wallboxów, a także ich optymalnych parametrów technicznych, skorzystaj z naszej pomocy. Mamy nadzieję, że wiedza, którą dzielimy się na naszym blogu, pomoże w podjęciu najlepszych decyzji dot. zakupu stacji ładowania.

Masz pytania?

Skontaktuj się z nami
Credit Agricole raty

Możliwość kupna na
raty 0%