Peugeot – historia firmy
Młyn, odlewnia stali, piły taśmowe, maszyny do szycia, młynki do kawy – takie były początki motoryzacyjnego giganta. W 1812 roku powstała firma Peugeot Freres, która stopniowo poszerzała zakres usług i asortymentu. Punktem zwrotnym był rok 1885, gdy wnuk założyciela firmy, Armand Peugeot uruchomił produkcję rowerów (do dziś rowery Peugeot uchodzą za jedne z najlepszych na świecie). Cztery lata później powstał trzykołowiec z silnikiem parowym. Od tej pory mocno rozwijała się motoryzacyjna odnoga firmy - Automobiles Peugeot. Na rok 1891 datuje się powstanie pierwszego samochodu Peugeot, na 1903 – pierwszego motocykla, zaś 1912 – pierwszej ciężarówki. Wybudowanie fabryki w Sochaux przypieczętowało skupienie się firmy na sektorze motoryzacji. Ponad 210 lat tradycji to szereg zmian, zwrotów akcji i udoskonaleń. Pierwsze samochody francuskiej firmy ważyły ok. 500 kg, a podwozie wykonano ze stalowych elementów. Wyposażano je w dwucylindrowy silnik umieszczony z tyłu. Dziś to zaawansowane maszyny z różnymi rodzajami napędu, tworzone przez 24 zakłady produkcyjne na całym świecie. Warto odnotować, że w historii marki były też polskie akcenty – jak choćby ten, że 1920 roku zamówienie na 18 wozów pancernych złożyła polska armia. Kilka z nich służyło jeszcze w czasie II wojny światowej w policyjnych jednostkach.
Logo Peugeota
Od 1850 roku logo Peugeota zmieniało się już 10 razy. Do 1882 roku był to lew kroczący na strzale, w 1927 i 1960 roku dodawano napis „Peugeot”, kilka razy zamykano wizerunek zwierzęcia w tarczy, pokazywano tylko głowę lub kazano mu stać na tylnych łapach. Niezmienny pozostawał jednak wizerunek lwa, zaczerpniętego ponoć z herbu Franche-Comté – miejsca urodzenia założycieli. Jego początkowe znaczenie było związane z flagowymi wówczas wyrobami Peugeota, czyli piłami taśmowymi. Miały być tak wytrzymałe, szybkie i elastyczne jak dziki drapieżnik. Jego jedenaste, najnowsze wcielenie z 2021 roku bardzo mocno nawiązuje do logo z 1960. Odświeżony znak firmowy ma jednak nowoczesny, minimalistyczny sznyt, ciemne tło i napis Peugeot nad głową króla zwierząt. Zaprezentowano go światu równocześnie z nową stroną internetową koncernu. I trzeba przyznać, robi wrażenie.
Peugeot – rozwiązania w zakresie elektromobilności
Producent z Sochaux w kwestii elektromobilności przyjął trochę inną strategię niż konkurencja. Zamiast projektować od zera samochody z alternatywnym napędem, skupia się na elektryfikacji istniejących już modeli. W samym 2021 roku Peugeot zamierza zelektryfikować aż 70% swojej gamy. Jest to możliwe dzięki modelowym platformom grupy PSA. 100%-owa zeroemisyjność pojazdów spod znaku lwa planowana jest na 2025 rok.
Samochody elektryczne Peugeot
Peugeot zapowiada, że samochody elektryczne będą wyposażone w:
- kompaktowy silnik generujący maksymalną moc 100 kW/136 KM, który pozwoli osiągnąć 260 Nm maksymalnego momentu obrotowego;
- wysokonapięciowy litowo-jonowy akumulator o pojemności 50 kW, który może przyjąć moc do 100 kW;
- gniazdo ładowania w lewym tylnym błotniku;
- dostęp do aplikacji MyPeugeot.
Niemało przyjemności z jazdy może zapewnić konfigurowalny ekran 3D o przekątnej 10 cali, który reaguje na komendy głosowe.
Stacje ładowania, ładowarki Peugeot
Kompatybilność konkretnego modelu Peugeot z pobliskimi stacjami ładowania można sprawdzić na stronie producenta – aby uzyskać info o publicznych ładowarkach, należy wybrać model, typ gniazda i interesujący nas adres bądź miejscowość.
Bardzo pomocna jest też aplikacja Plugsurfing. Otrzymamy w niej również takie informacje jak dostępność terminali i warunki korzystania (np. płatny lub bezpłatny dostęp). Elektromobilność przeżywa mocny progres, więc mapa stacji ładujących jest na bieżąco aktualizowana.
Wallboxy Peugeot
Do użytku domowego lub biznesowego rekomendujemy wallboxy. To wygodne ładowarki naścienne, które zapewnią szybsze ładowanie niż gniazdko domowe czy przemysłowe. Przewagą wallboxa nad innymi ładowarkami jest też to, że zajmują niewiele miejsca i nie wymagają ogromnej ingerencji budowlanej. Co więcej, mogą być zintegrowane z systemami magazynowania energii.
Jaki wallbox będzie optymalny do twojego modelu Peugeota? – na to pytanie odpowiedzą nasi doradcy z AmperGo. Bądźmy w kontakcie!
Ładowanie samochodów elektrycznych Peugeot
Francuzi chwalą szybkość ładowania w Peugeotach – 270 km zasięgu można uzyskać już w pół godziny. Dużym ułatwieniem jest także zdalne ładowanie – zwłaszcza gdy nocujemy w innym miejscu niż lokalizacja naszego auta. W aplikacji MyPeugeot można na bieżąco kontrolować zużycie energii i planować postoje przy ładowarkach. Rozwiązania producenta są na tyle uniwersalne, że sprawdzają się zarówno w biznesie, jak i wśród użytkowników indywidualnych.
Prosta obsługa
urządzenia
Ekologiczna i ekonomiczna
jazda
Bezpieczeństwo instalacji
i ludzi
Serwis
door-to-door
Produkty z Polski
i Europy
Przetestowane, wysokiej
jakości