Planujesz budowę ogólnodostępnej stacji ładowania? Dowiedz się, co należy wziąć pod uwagę przy jej projektowaniu, aby kierowcy mogli korzystać z niej komfortowo i co najważniejsze – bezpiecznie.
Możliwość naładowania auta za pomocą ogólnodostępnej ładowarki podczas pracy, zakupów, czy też w trasie to ogromny komfort dla kierowców. Z tego powodu coraz więcej punktów ładowania pojawia się w przestrzeni miejskiej, np. na parkingach centrów handlowych, pod biurowcami, hotelami, a także na stacjach benzynowych przy autostradach. Z danych regularnie publikowanych przez Polskie Stowarzyszenie Paliw Alternatywnych wynika, że pod koniec lutego 2020 w Polsce było 1093 publicznych stacji ładowania. Wciąż nie jest to zbyt duża ilość, jednak z całą pewnością infrastruktura do ładowania rozwija się w odpowiedzi na coraz większe zapotrzebowanie ze strony kierowców samochodów elektrycznych.
Jeśli jesteś zaangażowany w proces budowy stacji ładowania np. na parkingu biurowym lub parkingu osiedlowym, musisz mieć świadomość, że istnieje kilka kluczowych czynników, które należy dokładnie przemyśleć już na etapie jej projektu. Do najważniejszych kwestii należą:
Przeanalizujmy teraz dokładniej wymienione punkty. Poniżej znajdziesz najważniejsze porady dotyczące projektowania stacji ładowania samochodów elektrycznych – sprawdź, na co należy zwrócić uwagę na tym etapie inwestycji.
Stacje ładowania pojazdów elektrycznych powinny zostać zaprojektowane w taki sposób, by kierowcy rozpoznawali je bez problemu. Można oznaczyć je za pomocą wyrazistych kolorów oraz należy wyposażyć je w odpowiednie oświetlenie. Dobrze oświetlony punkt ładowania nie tylko zwróci uwagę kierowców, ale także zdecydowanie ułatwi im ładowanie auta wieczorem lub w nocy.
Dostępność ładowarki to jedna z najważniejszych kwestii, które należy przemyśleć na etapie projektowania stacji i jej zabezpieczeń. Łatwy dojazd do stacji to kluczowa kwestia – najlepiej, by do punktu ładowania można było dojechać z każdego kierunku jazdy. Warto także dodać, że w przypadku punktów ładowania w galeriach handlowych oraz obiektach biurowych, stacja ładowania powinna znajdować się w pobliżu wejścia do budynku lub windy, jeśli planowany jest montaż na podziemnym parkingu.
Łatwa dostępność ładowarek nie oznacza jedynie kwestii związanych z bezproblemowym dojazdem. Pisząc o dostępności, mamy także na myśli możliwość użytkowania stacji ładowania przez kierowców pojazdów elektrycznych różnego rodzaju – posiadających różne wtyczki i inną moc wbudowanej ładowarki. Dodatkowo, przy wyborze miejsca do montażu ładowarki, trzeba pamiętać o tym, że także osoby niepełnosprawne muszą mieć do niej bezproblemowy dostęp.
Aby kierowcy mogli w pełni komfortowo ładować swój samochód, warto wyposażyć stację w przewody (dzięki temu osoba korzystająca z ładowarki nie będzie potrzebowała własnego kabla) i uchwyty na kable. Koniecznie należy zadbać również o bezpieczeństwo użytkowania ładowarki. Przy projekcie trzeba uwzględnić rozmieszczenie barierek ochronnych, progów zwalniających, czy też słupków, zmniejszających ryzyko jej przypadkowego uszkodzenia.
Projekt stacji ładowania powinien uwzględniać także to, że elektromobilność w Polsce jest wciąż we wczesnej fazie rozwoju, dlatego nadal wielu kierowców nie ma dużego doświadczenia w korzystaniu z publicznych ładowarek. Trzeba zatem w miarę możliwości ułatwić im cały ten proces. Należy zadbać o to, by w widocznym miejscu znalazła się instrukcja, informacje na temat płatności za ładowanie oraz numer telefonu do osoby z działu obsługi klienta na wypadek trudności z obsługą ładowarki.
Wybór lokalizacji punktu ładowania jest istotny z kilku powodów. Pierwszym z nich jest kwestia bezpieczeństwa – zgodnie z obowiązującymi przepisami przed wyborem miejsca należy upewnić się, czy na danym terenie nie ma zagrożenia wybuchem. Dodatkowo, trzeba sprawdzić, czy umiejscowienie stacji w takiej lokalizacji, nie stwarza żadnego zagrożenia ze strony innych pojazdów, pieszych lub rowerzystów.
Poza tym należy wziąć pod uwagę, że niekiedy kierowcy ładują auto w publicznych punktach ładowania nawet kilka godzin (z reguły nie dotyczy to punktów ładowania przy autostradach, ponieważ w takich miejscach najczęściej montuje się stacje szybkiego ładowania, pozwalające na uzupełnienie energii nawet w 30 minut). Z tego powodu wiele osób chętnie korzysta z ładowarek na parkingach galerii handlowych oraz biurowców, gdzie mogą bezpiecznie pozostawić pojazd nawet na dłuższy czas. Jeśli jednak nie planujesz budowy stacji, w którejś z wymienionych lokalizacji, zadbaj o to, by jej okolica była atrakcyjna dla kierowców. Dobrze, by znajdowała się np. w pobliżu sklepów, kawiarni, czy też parku, gdzie kierowcy będą mogli spędzić czas w trakcie ładowania pojazdu.
Masz w planach budowę stacji ładowania lub bierzesz udział w tworzeniu jej projektu? Sprawdź jakie wymagania techniczne stawiane publicznym stacjom ładowania. Zapoznaj się także z ofertą naszego sklepu AmperGo. Znajdziesz w nim ładowarki do samochodów elektrycznych o przeznaczeniu komercyjnym i domowym o różnej mocy. Ładowarki są kompatybilne z pojazdami wielu najpopularniejszych marek. Asortyment obejmuje zarówno ładowarki wiszące typu wallbox, jak i wolnostojące stacje ładowania.
Jeśli potrzebujesz pomocy w wyborze odpowiedniego produktu, skontaktuj się z nami – nasi specjaliści doradzą Ci, która ładowarka sprawdzi się najlepiej w określonych warunkach.