799 353 207

pon. - pt.: 09:00 - 17:00

Samochody elektryczne - główny kierunek rozwoju motoryzacji

Rynek samochodów elektrycznych rozwija się coraz prężniej – już rozgrywa się „wyścig zbrojeń” najpopularniejszych na świecie koncernów samochodowych. Silniki elektryczne i hybrydowe emitują nieporównywalnie mniejsze zanieczyszczenie środowiska niż spalinowe. Przemysł motoryzacyjny zmierza do produkcji aut zeroemisyjnych na skalę globalną, dlatego warto już dzisiaj zainteresować się tym, co oferują auta elektryczne i jaki wpływ mają na środowisko.

Jak obecnie wygląda rynek elektromobilny w Polsce?

Odsetek samochodów elektrycznych i hybrydowych plug-in wśród kierowców jest wciąż mały – na świecie wynosi 1,3% a w Polsce zaledwie 0,1%. Sytuacja będzie się jednak bardzo dynamicznie zmieniać. Dlaczego dotychczas sprzedawało się stosunkowo niewiele samochodów elektrycznych? Przyczyn było kilka, np. ceny nowych samochodów elektrycznych były dużo wyższe niż ceny samochodów z tradycyjnymi silnikami spalinowymi. Poza tym rynek wtórny dopiero zaczął się rozwijać. Dlatego udział transakcji kupna-sprzedaży używanych aut elektrycznych był dotychczas marginalny. Problem stanowił również fakt, że ogólnodostępnych stacji ładowania aut elektrycznych, niezbędnych do napędzania tego typu pojazdów, było niewiele. Ma to się zmienić w niedalekiej przyszłości, ponieważ do końca 2020 roku planowane jest postawienie 6400 nowych punktów ładowania. Niewątpliwie zachęci to kierowców do przesiadania się do samochodów elektrycznych. Kierowcy nie muszą być jednak uzależnieni od ogólnodostępnej infrastruktury. Dzięki inwestycji w prywatną ładowarkę każdy z właścicieli samochodu elektrycznego może cieszyć się pełną niezależnością - zachęcamy do sprawdzenia modeli z naszej oferty:

Ładowarka naścienna

Green Cell Wallbox 22kW z kablem Type 2
2 399,00
Produkt na zamówienie

Ładowarka naścienna

ZAPTEC Go
3 688,00

Stacja ładowania

Webasto Pure
od 2760,00

Stacja ładowania

Alfen Eve Single S-line
od 2890,00
Produkt na zamówienie

Bardzo duży przyrost sprzedaży samochodów elektrycznych spodziewany jest w kolejnych latach, w związku z zapowiedziami Ministerstwa Energii dot. wprowadzenia dopłat do zakupu aut niskoemisyjnych.

Dlaczego tak ważny jest rozwój elektromobilności?

Korzyści dla środowiska, jakie niosą samochody zeroemisyjne, są niemal zbawienne. Nie wydzielają one tak dużych ilości zanieczyszczeń, co samochody spalinowe. Spadek emisji dwutlenku węgla w powietrzu, dzięki wykorzystaniu baterii litowo–jonowych zamiast oleju napędowego lub benzyny, znacząco poprawia jakość powietrza i życia wszystkich mieszkańców miast. W „zielonych płucach” w centrach, w których rodziny z dziećmi spędzają czas na spacerach, powietrze jest niemal równie zanieczyszczone, co na chodnikach przy ruchliwych ulicach. Na obrzeżach miast jakość powietrza może być faktycznie nieznacznie lepsza, ale tylko w teorii – na przedmieściach najczęściej znajdują się duże fabryki i spalarnie śmieci. Z tych powodów mieszkańcy największych miast są stale narażeni na szkodliwe działanie niebezpiecznych substancji, przyczyniających się do poważnych chorób, szczególnie układu oddechowego i krwionośnego. Samochody spalinowe emitują również sadzę, ołów, ozon i wiele innych czynników cieplarnianych, powodujących realne zagrożenie zdrowia. Pojazdy elektryczne są pozbawione większości tych substancji, a poza tym mają wiele innych zalet. Działają cicho i jakiekolwiek wibracje wewnątrz auta są mało odczuwalne przez pasażerów. Charakteryzują się wysokim momentem obrotowym, co oznacza, że osiągają wysokie prędkości bardzo szybko. Sama eksploatacja auta elektrycznego jest tania – 100 km jazdy kosztuje kilka złotych. Wielu kierowców natomiast zniechęcają osiągi samochodów elektrycznych, ponieważ kilka lat temu ładowanie ich było konieczne co 100 km. Najnowsze generacje tych pojazdów, osiągają według producentów nawet 400 km na jednym ładowaniu, co stanowi kolejny powód, dla którego kierowcy przekonują się do tego środka transportu.

Jakie są prognozy na przyszłość?

Na zachodzie Europy, w Azji i Ameryce Północnej rynek elektromobilny jest już w trakcie dynamicznego rozwoju. W Polsce rządzący coraz aktywniej podejmują inicjatywy w tym kierunku. W 2018 roku została podpisana ustawa o benefitach dla użytkowników elektrycznych i hybrydowych samochodów – będą mogli liczyć na mniejszą akcyzę, darmowe parkowanie w płatnych strefach, możliwość poruszania się w miastach buspasami oraz w przypadku przedsiębiorców, na wyższe odpisy amortyzacyjne. Ustawa zakłada również powstanie funduszu, który sfinansuje zbudowanie rozległej infrastruktury punktów ładowania. Niewątpliwie jednak najistotniejszą zachętą dla kierowców będą dopłaty do zakupu samochodów elektrycznych. Zależnie od typu samochodu, dotacje z Funduszu Niskoemisyjnego Transportu będą wynosić do 30% wartości samochodu, ale nie więcej niż 36 tys. zł.

 

Świadomość społeczeństwa oraz elit rządzących w zakresie ekologii wzrasta – zdając sobie sprawę z niebezpieczeństwa, jakie niesie ze sobą ogromna produkcja spalin, wszystkim zależy na dbaniu o środowisko. W większych polskich miastach co roku późną jesienią, zimą oraz wczesną wiosną, smog jest nieznośny i odbijają się na zdrowiu mieszkańców, a samochody elektryczne w znacznym stopniu ograniczą lokalną produkcję spalin. Jest to nieunikniony kierunek rozwoju motoryzacji, nie tylko ze względów ekologicznych, ale również ekonomicznych. Fundacja Promocji Pojazdów Elektrycznych oraz Cambridge Econometrics szacują, że za 10 lat przemysł elektormobilny spowoduje stworzenie w Polsce około 50 tys. nowych miejsc pracy i wzrost gospodarczy na poziomie 0,3% (z perspektywą wzrostu do 1,1% do 2050 roku).

Samochody elektryczne inwestycją w lepsze jutro

Warto pamiętać o tym, że zmienianie świata zaczyna się od pojedynczych osób. Aby ogół społeczeństwa zaczął działać dla dobra planety, należy tylko (i aż) wprowadzać dobre nawyki w swoim życiu i gospodarstwie domowym. Zakup samochodu elektrycznego będzie przyczynkiem do polepszenia kondycji powietrza w mieście i zmniejszenia smogu. Przemysł elektromobilny to przyszłość motoryzacji i na przestrzeni jednej – dwóch dekad, przeciętny Polak będzie miał możliwość zakupu, a przede wszystkim komfortowego użytkowania, elektryka lub hybrydy. Według raportów światowych marek, za 20 lat globalny rynek samochodów elektrycznych będzie stanowił ok. 50% przemysłu motoryzacyjnego.

Logo Ampergo

Kim jesteśmy?

Specjalizujemy się w ładowarkach do samochodów elektrycznych i stacjach ładowania. Doradzamy w zakresie zakupu i montażu stacji o przeznaczeniu prywatnym i komercyjnym. Zależy Ci na superszybkim ładowaniu, wysokiej wydajności, a może chciałbyś zainwestować w rozwiązania modułowe, które będziesz mógł stopniowo rozwijać? Jeżeli chciałbyś dowiedzieć sie więcej na temat dostępnych technologii ładowania samochodów elektrycznych, zasad działania i bezpieczeństwie ładowarek i wallboxów, a także ich optymalnych parametrów technicznych, skorzystaj z naszej pomocy. Mamy nadzieję, że wiedza, którą dzielimy się na naszym blogu, pomoże w podjęciu najlepszych decyzji dot. zakupu stacji ładowania.

Masz pytania?

Skontaktuj się z nami
Credit Agricole raty

Możliwość kupna na
raty 0%