799 353 207

pon. - pt.: 09:00 - 17:00

Jak zaplanować instalację stacji ładowania na parkingu biurowym?

Rozważasz inwestycję w stacje ładowania do samochodów elektrycznych w Twoim biurze? Doradzamy, jak dobrze zaplanować instalację biurowych punktów ładowania. Sprawdź, jak ocenić zapotrzebowanie na punkty ładowania wśród pracowników i dowiedz się, jakie czynniki trzeba wziąć pod uwagę, planując taką inwestycję.

Instalacja stacji ładowania w budynkach biurowych

Samochody elektryczne zdobywają coraz to większą popularność. Tym samym zwiększa się zapotrzebowanie na punkty ładowania aut także poza miejscem zamieszkania. Jak wynika z badania przeprowadzonego przez Polskie Stowarzyszenie Paliw Alternatywnych, 24% ankietowanych uważa, że kierowcy powinni mieć dostęp do ładowarek samochodów elektrycznych także w pracy. Dostęp do biurowej stacji ładowania to ogromny komfort dla właścicieli aut elektrycznych, ale widać, że teraz także i pracodawcy zaczynają dostrzegać w takim rozwiązaniu korzyści. Jak już wspominaliśmy w naszym poprzednim artykule Stacje ładowanie do biura – przepisy i najważniejsze korzyści, pracodawcy wdrażający takie technologie w miejscu pracy, mogą wzmocnić pozytywny wizerunek firmy – zaprezentować się jako przedsiębiorstwo nowoczesne i proekologiczne, które bierze pod uwagę potrzeby swoich pracowników.

 

Oczywiście z punktu widzenia pracodawcy lub właściciela budynku instalacja biurowych punktów ładowania jest inwestycją, która wymaga odpowiedniego rozplanowania. Uwagę trzeba zwrócić zarówno na potrzeby pracowników, jak i potencjalne ograniczenia wynikające m.in. z dostępnej infrastruktury parkingowej, czy też formy własności budynku.

Analiza potrzeb pracowników

Punktem wyjściowym do wdrożenia infrastruktury do ładowania samochodów elektrycznych w biurze powinna być analiza potrzeb pracowników. To niezwykle ważny etap takiej inwestycji – ocena zapotrzebowania na biurowe punkty ładowania pomoże oszacować, czy pomysł ten jest opłacalny. Pracodawca na samym początku powinien zorientować się, ilu kierowców faktycznie dojeżdża do miejsca pracy samochodem elektrycznym i czy chętnie korzystaliby z infrastruktury do ładowania, gdyby taka powstała na biurowym parkingu. Dobrze jest także rozeznać się, czy w przyszłości zapotrzebowanie może się zwiększyć. Przykładowo, ktoś może już teraz zastanawiać się nad zakupem auta elektrycznego, ale nie ma możliwości zainstalowania ładowarki domowej – być może dostęp do punktu ładowania w miejscu pracy, zachęciłby go do takiej inwestycji. W ankiecie warto także zasygnalizować, że dostęp do punktu ładowania wymagałby dodatkowej opłaty i zapytać o to, ile pracownicy byliby gotowi zapłacić za możliwość naładowania auta na parkingu biurowym.

Ładowanie samochodu elektrycznego na parkingu biurowym
Możliwość naładowania samochodu na parkingu biurowym będzie dużym udogodnieniem dla pracowników

Oczywiście cały proces będzie wyglądać inaczej w zależności od tego, z jakiej wielkości firmą mamy do czynienia. W małych firmach wspomniana analiza potrzeb może być o wiele łatwiejsza do przeprowadzenia niż w bardzo dużych przedsiębiorstwach. Niemniej jednak analizę potrzeb najlepiej przeprowadzić za pomocą ankiety. Oto przykładowe pytania, które mogą się w niej znaleźć:

  • Czy dojeżdżasz samochodem elektrycznym do pracy?
  • Jeśli nie jeździsz obecnie autem elektrycznym, czy rozważasz jego zakup?
  • Czy dostęp do biurowych stacji ładowania wpłynąłby na Twoją decyzję o zakupie auta?
  • Jak długa jest Twoja droga do pracy? (odległość w km)
  • Czy w czasie pracy zdarza Ci się wyjeżdżać autem, np. na spotkania z klientami?
  • Czy korzystałbyś z biurowej stacji ładowania, jeśli byłaby taka możliwość?
  • Czy i jak dużo byłbyś w stanie zapłacić za możliwość ładowania pojazdu w miejscu pracy?

 

Zadając te pytania pracownikom, zdobędziesz odpowiedzi pozwalające Ci ocenić, czy jest to odpowiednia inwestycja dla Twojej firmy. Dodatkowo, jeśli Twoi pracownicy wykażą zainteresowanie takim pomysłem, na podstawie wyników ankiety będziesz mógł oszacować, ile stanowisk ładowania, odpowiadałoby na obecne zapotrzebowanie.

Kalkulacja kosztów

Bardzo ważnym etapem planowania inwestycji w biurowe stacje ładowania jest także wstępna kalkulacja kosztów. Oto co wpływa na finalny koszt takiej inwestycji:

  • koszt ładowarek,
  • koszt instalacji ładowarek (uzależniony od liczby stanowisk, rodzaju i mocy stacji ładowania, konieczności wprowadzenia zmian w obecnej instalacji elektrycznej i przeprowadzenia dodatkowych prac remontowo-budowlanych),
  • usługi elektryka/ekipy budowlanej i wynajem sprzętu,
  • dodatkowe funkcjonalności w stacjach ładowania,
  • opłaty za prąd,
  • koszty związane z utrzymaniem stacji.

Uzyskanie zgody właściciela budynku na montaż stacji ładowania

W idealnych warunkach pracodawca, który rozważa instalację stacji ładowania, jest zarówno właścicielem budynku, jak i parkingu, na którym mają znaleźć się ładowarki. Wtedy cały proces decyzyjny przebiega stosunkowo sprawnie. Niestety, w wielu przypadkach jest to nieco bardziej skomplikowane. Często zdarza się, że pracodawca jest jedynie najemcą biura, a właścicielem budynku jest ktoś inny. W takich przypadkach nie może on samodzielne podjąć takiej decyzji i konieczne jest uzyskanie poparcia ze strony właściciela budynku.

 

Zatem po wstępnej ocenie zapotrzebowania na ładowarki wśród pracowników, pracodawca musi przekonać do swojego pomysłu osoby decyzyjne, przedstawiając im największe korzyści wynikające z instalacji stacji ładowania. Warto także już na tym etapie przestawić właścicielowi budynku szczegółowy plan inwestycji – uwzględniający konkretną liczbę stanowisk do ładowania oraz ich umiejscowienie, koszty inwestycji oraz obowiązki związane z utrzymaniem punktów ładowania.

Ocena dostępnej infrastruktury parkingowej

Przed podjęciem decyzji o inwestycji w stacje ładowania na parkingi biurowe należy także dokładnie sprawdzić, czy na parkingu biurowym panują warunki pozwalające na instalację ładowarek. Pod uwagę powinniśmy wziąć m.in. takie kwestie jak:

  • wielkość parkingu i liczba dostępnych na nim miejsc,
  • liczba osób, które na co dzień korzystają z biurowego parkingu,
  • liczba osób dojeżdżających do pracy autem elektrycznym,
  • średni czas postoju na firmowym parkingu,

 

Odpowiednio wcześnie należy też skonsultować z profesjonalnym elektrykiem następujące kwestie techniczne:

  • moc dostępnego przyłącza,
  • czy dostępna moc przyłącza pozwala na instalację planowanej przez Ciebie liczby ładowarek,
  • gdzie znajduje się źródło zasilania.

 

Na tym etapie może okazać się, że konieczne są zmiany w instalacjach elektrycznych, a to będzie oznaczało dodatkowe koszty. Dodatkowo, musimy pamiętać, że moc dostępna w miejscu, w którym planujemy zamontować stację, wpływa na to, jaki rodzaj ładowarki możemy tam zainstalować. Moc stacji musimy dostosować do mocy dostępnego przyłącza. Przykładowo, jeśli zamontujemy stację o znacznie większej mocy niż posiada dostępne przyłącze, możemy przeciążyć instalację.

Niezbędne formalności do budowy stacji ładowania – zgłoszenie budowlane

Zanim będzie można przystąpić do instalacji stacji ładowania na parkingu biurowym, trzeba dopełnić wymaganych formalności. Warto zaznaczyć, że w zależności od przeznaczenia stacji wymagania te będą się różnić. Jednak akurat w tym przypadku od strony formalnej proces ten nie jest zbyt skomplikowany – znacznie bardziej restrykcyjne wymogi przewidziano dla ogólnodostępnych stacji ładowania. Zgodnie z polskim prawem, aby legalnie rozpocząć montaż biurowych stacji ładowania, wystarczy zgłosić planowane roboty budowlane (jest to tzw. zgłoszenie budowlane). W tym celu trzeba udać się do urzędu miasta i do zgłoszenia budowlanego dołączyć następujące dokumenty:

  • zaświadczenie, że mamy prawo do dysponowania daną nieruchomością,
  • mapę uwzględniającą lokalizację stacji ładowania.

Stacje ładowania na parkingi biurowe w AmperGo

W AmperGo kompleksowo zajmujemy się sprzedażą stacji ładowania samochodów elektrycznych, ich montażem oraz serwisem. W naszej ofercie znajdziesz ładowarki do samochodów rozmaitych marek. Jeśli potrzebujesz pomocy w wyborze stacji ładowania do biura, wystarczy, że skontaktujesz się z nami i opowiesz o planowanej inwestycji – nasi specjaliści zajmą się resztą. Poniżej znajdziesz kilka rekomendowanych modeli:

Ładowarka naścienna

Green Cell Wallbox 22kW z kablem Type 2
2 399,00
Produkt na zamówienie

Ładowarka naścienna

ZAPTEC Go
3 688,00

Stacja ładowania

Webasto Pure
od 2760,00

Stacja ładowania

Alfen Eve Single S-line
od 2890,00
Produkt na zamówienie
Logo Ampergo

Kim jesteśmy?

Specjalizujemy się w ładowarkach do samochodów elektrycznych i stacjach ładowania. Doradzamy w zakresie zakupu i montażu stacji o przeznaczeniu prywatnym i komercyjnym. Zależy Ci na superszybkim ładowaniu, wysokiej wydajności, a może chciałbyś zainwestować w rozwiązania modułowe, które będziesz mógł stopniowo rozwijać? Jeżeli chciałbyś dowiedzieć sie więcej na temat dostępnych technologii ładowania samochodów elektrycznych, zasad działania i bezpieczeństwie ładowarek i wallboxów, a także ich optymalnych parametrów technicznych, skorzystaj z naszej pomocy. Mamy nadzieję, że wiedza, którą dzielimy się na naszym blogu, pomoże w podjęciu najlepszych decyzji dot. zakupu stacji ładowania.

Masz pytania?

Skontaktuj się z nami
Credit Agricole raty

Możliwość kupna na
raty 0%