799 353 207

pon. - pt.: 09:00 - 17:00

Jak ładować samochód elektryczny w domu?

Zastanawiasz się nad zakupem samochodu elektrycznego i chcesz dowiedzieć się, jak najlepiej ładować go w warunkach domowych? Przedstawiamy kilka sposobów na naładowanie auta elektrycznego w domu – poznaj wady i zalety każdego z nich.

Ładowanie samochodu elektrycznego w domu

Mimo że ogólnodostępna infrastruktura ładowania samochodów elektrycznych w Polsce jest stopniowo rozwijana, dostęp do prywatnego punktu ładowania w domu jest dla każdego kierowcy bardzo komfortowy. Wyposażając się w odpowiednie akcesoria, można wygodnie ładować auto w garażu lub na miejscu parkingowym przez całą noc (lub krócej w zależności od dostępnej ładowarki). Rano samochód będzie gotowy do drogi i bez stresu o szybkie rozładowanie akumulatora będziemy mogli wybrać się nawet w dłuższą trasę. Tym sposobem, można również zaoszczędzić czas (i pieniądze) na poszukiwania i naładowanie auta na publicznej stacji.

 

Oczywiście trzeba liczyć się z tym, że uzupełnianie energii w warunkach domowych, będzie trwało dłużej w porównaniu do ładowania pojazdu w ogólnodostępnym punkcie – niezależnie od tego, na jaką metodę ładowania się zdecydujemy. Komercyjne ładowarki mają zazwyczaj większą moc, a ta w znaczącym stopniu wpływa na czas ładowania samochodu. Jednak w tym przypadku wydłużony czas uzupełniania energii nie powinien być zbyt dużą niedogodnością – z reguły ładując auto w warunkach domowych, podłączamy je na noc. Warto także dodać, że jest to tańsze rozwiązanie niż uzupełnianie energii w publicznie dostępnych ładowarkach.

 

Auto elektryczne można ładować w domu na kilka sposobów. Wśród nich można wymienić ładowanie z gniazdka w garażu, czy też uzupełnianie energii za pomocą wolnostojącej ładowarki lub wallboxa. Poniżej w skrócie opisujemy każdą z tych metod.

Ładowanie samochodu elektrycznego w domu
Ładowanie samochodu elektrycznego w domu może być szybkie, łatwe i stosunkowo tanie, jeśli wybierzesz odpowiednią ładowarkę

Ładowanie auta elektrycznego z gniazdka

Pozornie jest to najłatwiejszy i najmniej wymagający sposób ładowania auta elektrycznego. W tym przypadku poza odpowiednim kablem, który podłączymy do wtyczki w pojeździe, nie potrzebujemy żadnych, dodatkowych akcesoriów w postaci ładowarek/wallboxów. Nie musimy inwestować również w przebudowę garażu, mającą na celu dostosowanie przewodów w domowej instalacji elektrycznej.

 

Co prawda, standardowe gniazdko w garażu wystarczy, by uzupełnić energię w samochodzie, jednak zdecydowanie nie jest to najwydajniejsze, a już na pewno nie najszybsze rozwiązanie. Na pierwszy rzut oka może wydać się atrakcyjne ze względu na niskie koszty i prostotę całego procesu ładowania. Jednak główną wadą tej metody jest czas potrzebny na uzupełnienie energii samochodzie.

 

Trzeba mieć świadomość, że moc domowego, jednofazowego gniazdka o napięciu 230 V jest bardzo mała. Używając ładowarki mobilnej dołączonej do samochodu, której moc często nie przekracza 2,4 kW, pełne ładowanie akumulatora może zająć nawet 20 godzin, w zależności od modelu naszego elektryka, co z pewnością zniechęca wielu kierowców. Oczywiście faktem jest, że nie zawsze ładujemy auto do pełna. W takich sytuacjach możemy uzupełnić energię do zadowalającego nas poziomu w krótszym czasie.

Ładowanie auta elektrycznego specjalną ładowarką domową

Ładowarki dedykowane do samochodów elektrycznych pozwalają naładować auto w o wiele krótszym czasie, porównując do domowych gniazdek. W zależności od swoich potrzeb możemy wybrać ładowarkę wolnostojącą lub typu wallbox przeznaczoną do montażu na ścianie garażu albo na zewnętrznej ścianie budynku.

 

Niestety nie można pominąć faktu, że zakup ładowarki do auta elektrycznego to większa inwestycja. Dodatkowo, w przypadku ładowarek o mocy 11 kW może być konieczne wprowadzenie zmian w sieci domowej – niektóre ładowarki tego typu wykorzystują zasilanie trójfazowe i może okazać się, że obecna instalacja nie jest w stanie przyjąć takiego obciążenia. Oczywiście takie modyfikacje nie zawsze będą potrzebne. W domowych warunkach bardzo dobrze sprawdzają się także ładowarki o mocy do 7,4 kW, a te mogą swobodnie korzystać z zasilania jednofazowego, jednocześnie umożliwiając szybsze ładowanie niż ładowarki mobilne. Oczywiście każdorazowo przed wyborem ładowarki, rekomenduje się zasięgnąć porady u elektryka. Fachowiec doradzi nam, jakie rozwiązanie będzie najlepsze w zależności od jakości sieci domowej.

 

Z własnego doświadczenia wiemy, że mimo wyższych kosztów i ewentualnych zmian w domowej sieci elektrycznej, inwestycja w ładowarkę do samochodu EV jest niezwykle opłacalna. W zależności od mocy ładowarki (zarówno tej wbudowanej w samochód, jak i ładowarki domowej) czas potrzebny na naładowanie auta może zmniejszyć się kilkukrotnie! Obietnica oszczędności czasu przekonuje do takiego zakupu wielu kierowców.

Warto także wspomnieć o dodatkowych funkcjonalnościach, w które wyposażane są ładowarki. Oto kilka z nich:

  • specjalistyczne oprogramowanie pozwalające na wybór mocy, z jaką pojazd ma być ładowany,
  • zabezpieczenia przeciwpięciowe, różnicowo-prądowe i nadprądowe,
  • monitorowanie zużycia energii i stanu ładowania auta,
  • możliwość sterowania ładowarką za pomocą aplikacji mobilnej.

 

Podsumowując, zakup domowej ładowarki do samochodu elektrycznego to bardzo dobre rozwiązanie, jeśli pojazd ładujemy często i zależy nam na tym, by uzupełnianie energii odbywało się sprawnie. Dodajmy jeszcze, że domowe ładowarki są bardzo łatwe w obsłudze i umożliwiają naładowanie auta w całkowicie bezpieczny sposób.

Jak wybrać domową ładowarkę do auta elektrycznego?

Jeśli zdecydujesz się na inwestycję w domową ładowarkę, przy jej wyborze będziesz musiał wziąć pod uwagę takie kwestie jak:

  • możliwości domowej instalacji elektrycznej,
  • moc przyłącza,
  • kabel, w który został wyposażony pojazd,
  • moc ładowarki wbudowanej w samochód oraz wybranej ładowarki domowej.

 

Jeśli ładowarka zostanie dobrana niewłaściwie (np. jej moc będzie większa niż moc ładowarki wbudowanej w samochodzie), nie będziemy mogli wykorzystać w pełni jej możliwości i nasza inwestycja pójdzie na marne. Aby uniknąć takich sytuacji, przy wyborze domowej ładowarki zachęcamy do skorzystania z pomocy naszych specjalistów.

 

Szukasz ładowarki do konkretnego modelu auta? Sprawdź ładowarki do samochodów elektrycznych dostępne w naszym sklepie. Oferujemy ładowarki wolnostojące i wallboxy kompatybilne z najpopularniejszymi modelami aut elektrycznych – m.in. takich producentów jak Nissan, BMW, Tesla, Volvo.

Ładowarka naścienna

Green Cell Wallbox 22kW z kablem Type 2
2 399,00
Produkt na zamówienie

Ładowarka naścienna

ZAPTEC Go
3 688,00

Stacja ładowania

Webasto Pure
od 2760,00

Stacja ładowania

Alfen Eve Single S-line
od 2890,00
Produkt na zamówienie

Jeśli potrzebujesz pomocy w wyborze odpowiedniej ładowarki, skontaktuj się z nami. Doradzimy Ci model kompatybilny z Twoim samochodem, który najlepiej sprawdzi się w konkretnych warunkach. Zapewniamy również profesjonalne usługi montażowe. Zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą lokalną:

 

Zapraszamy do współpracy!

Logo Ampergo

Kim jesteśmy?

Specjalizujemy się w ładowarkach do samochodów elektrycznych i stacjach ładowania. Doradzamy w zakresie zakupu i montażu stacji o przeznaczeniu prywatnym i komercyjnym. Zależy Ci na superszybkim ładowaniu, wysokiej wydajności, a może chciałbyś zainwestować w rozwiązania modułowe, które będziesz mógł stopniowo rozwijać? Jeżeli chciałbyś dowiedzieć sie więcej na temat dostępnych technologii ładowania samochodów elektrycznych, zasad działania i bezpieczeństwie ładowarek i wallboxów, a także ich optymalnych parametrów technicznych, skorzystaj z naszej pomocy. Mamy nadzieję, że wiedza, którą dzielimy się na naszym blogu, pomoże w podjęciu najlepszych decyzji dot. zakupu stacji ładowania.

Masz pytania?

Skontaktuj się z nami
Credit Agricole raty

Możliwość kupna na
raty 0%