799 353 207

pon. - pt.: 09:00 - 17:00

Jaka ładowarka do konkretnej instalacji domowej?

Podpowiadamy, jak dobrać ładowarkę do samochodu elektrycznego zależnie od rodzaju instalacji domowej i zabezpieczenia przedlicznikowego. Sprawdź przykłady instalacji ładowarki elektrycznej w garażu, w domu jednorodzinnym i w domu ze wspólnym garażem.

Rodzaje ładowarek zależnie od mocy

W ofercie dostępne są następujące rodzaje ładowarek do samochodów elektrycznych:

  • Ładowarki 1 - fazowe 230 V
    • Moc 3,7 kW, zabezpieczenie obwodu 1x16 A
    • Moc 7,4 kW, zabezpieczenie obwodu 1x32 A
  • Ładowarki 3 - fazowe 400 V
    • Moc 11 kW, zabezpieczenie obwodu 3x16 A
    • Moc 22 kW, zabezpieczenie obwodu 3x32 A

 

Tak więc, aby dobrać ładowarkę o odpowiedniej mocy, należy przeanalizować dwa czynniki:

  1. Rodzaj instalacji elektrycznej domowej
  2. Rodzaj zabezpieczenia przedlicznikowego, który wynika z Warunków Technicznych Zasilania Energii Elektrycznej – WTZ, które wydają Rejonowe Zakłady Energetyczne

Zabezpieczenie przedlicznikowe

Przyjęło się, że zabezpieczenie przedlicznikowe jest równocześnie zabezpieczeniem przeciążeniowym i dobiera się je w zależności od przydziału mocy. Realizuje się je na wyłącznikach typu S. (zwarciowo-przeciążeniowych).

Standardowe zabezpieczenia przedlicznikowe dla zasilania odbiorców indywidualnych wynoszą:

  • Dla zasilania 1-fazowego wynosi 1x25 A,
  • Dla zasilania 3-fazowego wynosi 3x25 A.    

 

Jeżeli odbiorca ma warunki techniczne zasilania (WTZ) dla większej mocy, wówczas może być zastosowane zabezpieczenie przedlicznikowe 3x32 A lub większe.

 

Natomiast obwody wewnętrzne budynku dla gniazd wtykowych zwykle wynoszą:                                               

  • dla obwodów gniazd wtykowych 1-fazowych  -  1x16 A. 
  • dla obwodów gniazd wtykowych 3-fazowych  -  3x16 A.

 

Mogą występować także obwody wewnętrzne o większej mocy obwody o zabezpieczeniu 20 A.

 

Tak więc klient przy zakupie ładowarki musi pamiętać o obciążeniu prądowym, to znaczy tak ogólnie o natężeniu prądu, czyli o prądzie, który popłynie w czasie ładowania akumulatora samochodu oraz o tym, jakim dysponujemy obwodem dla gniazda ładowarki.

 

Prąd a poprawnie natężenia prądu w obwodzie ładowania oznacza się literą „A”, spowodowane włączeniem samochodu do ładowania wyraża się w amperach [A]  można obliczyć z mocy ładowarki którą oznaczmy literą „P” i wyrażona jest w jednostkach [W] lub 1000 razy większą [kW]  wzór na moc jest następujący: 

Moc ładowarki samochodowej - obliczenia

Energię elektryczną możemy obliczyć ze wzoru   E = P·h [kWh]

h - czas w godzinach

Wyliczanie mocy ładowarki samochodowej - wzory

4 parametry, które musisz przeanalizować przez wyborem ładowarki

  1.  Jakie mamy zasilanie - 1-fazowe, czy 3-fazowe?
  2.  Jakie mamy zabezpieczenia przedlicznikowe?  /można odczytać z bezpieczników/
  3.  Jaką mamy wielkość przydziału mocy WTZ?
  4.  Jaką mamy wielkość rezerwy mocy w budynku?

 

Dla analizy powyższych rozróżniamy następujące przypadki:

 

1. Dom wielorodzinny + osobny budynek garażowy

Przypadek pierwszy: mieszkamy w domu wielorodzinnym i posiadamy garaż w osobnym budynku gdzie istnieje kilka garaży różnych właścicieli lub użytkowników.

W tym przypadku może być jedno zasilanie budynku garażu przeważnie 3-fazowe, jedna tablica główna na zewnątrz garażu z której są zasilane poszczególne garaże przeważnie obwodami 1-fazowymi i osobny licznik energii elektrycznej w każdym garażu i każdy użytkownik rozlicza się osobno ze zużytej energii elektrycznej. Może mieć zabezpieczenie swojego garażu 16A lub 20A i dla takiego zabezpieczenia może wykonać obwód dla swojej ładowarki.

 

2. Dom wielorodzinny + miejsce garażowe we wspólnym garażu

Przypadek drugi: mieszkamy w domu wielorodzinnym i posiadamy miejsce garażowe we wspólnym garażu w tym przypadku musimy uzyskać od właściciela zgodę na wykonanie osobnego obwodu i licznika energii elektrycznej dla swojego /lub kilku/ stanowiska z zabezpieczeniem dla odpowiednio wybranej ładowarki 1-fazowej lub 3-fazowej.

 

3. Dom jednorodzinny

Przypadek trzeci: Mieszkamy w domu jednorodzinnym. W granicach działki znajdują się przyłącza wraz z układem licznikowym, w którego skład wchodzi zabezpieczenie przeciążeniowe z wykupioną mocą. Tablice rozdzielczą z bezpiecznikami o mniejszym prądzie montuje się w domu i w tym przypadku sami w ramach przyznanych WTZ możemy wykonać obwód dla dowolnie wybranej ładowarki i wykonać dla niej odpowiedni obwód.

 

Wielkość zabezpieczenia przedlicznikowego możemy odczytać z bezpieczników przed licznikowych.

 

Jeśli nasze zabezpieczenie przedlicznikowe pozwala na zwiększenie mocy przyłączeniowej to możemy się o nią starać u naszego dostawcy energii. Moc przyłączeniowa to maksymalna dopuszczalną mocą, jaką można wykorzystać na danym przyłączu. Natomiast moc umowna to maksymalna moc, jaką może wykorzystać odbiorca. Możliwe jest zmienianie wartości mocy umownej, nie może być ona jednak większa od mocy przyłączeniowej. Wielkość tę znajdziemy na naszej umowie lub fakturze z Zakładu Energetycznego.

Faktura za energię elektryczną i dystrybucję
Faktura za energię elektryczną i dystrybucję

Wartości obydwu mocy obrazuję poniższa tabela:

Moc przyłączeniowa i moc umowna - tabela
Moc przyłączeniowa i moc umowna

Dla przykładu, jeśli mamy zasilanie trójfazowe z zabezpieczeniem 32A, nasza moc przyłączeniowa wynosi 20kW a moc umowna 14kW i jest to maksymalna wartość na jaką Zakład Energetyczny może się zgodzić przy takim zabezpieczeniu instalacji, ze względów bezpieczeństwa. Często wartość mocy umownej na umowie jest niższa z uwagi na opłatę dystrybucyjną i zastosowaną taryf. Jednak można ją zwiększyć jeśli tego potrzebujemy.

 

Wykonanie obwodu możemy zrealizować przewodem YdYżo 3 x 2,5 mm2 lub YdYżo 5 x 2,5 mm2

 

Szukasz wydajnej ładowarki do samochodu elektrycznego? Sprawdź naszą ofertę - znajdziesz w niej modele odpowiednie do użytku domowego i komercyjnego.

Ładowarka naścienna

Green Cell Wallbox 22kW z kablem Type 2
2 399,00
Produkt na zamówienie

Ładowarka naścienna

ZAPTEC Go
3 688,00

Stacja ładowania

Webasto Pure
od 2760,00

Stacja ładowania

Alfen Eve Single S-line
od 2890,00
Produkt na zamówienie
Logo Ampergo

Kim jesteśmy?

Specjalizujemy się w ładowarkach do samochodów elektrycznych i stacjach ładowania. Doradzamy w zakresie zakupu i montażu stacji o przeznaczeniu prywatnym i komercyjnym. Zależy Ci na superszybkim ładowaniu, wysokiej wydajności, a może chciałbyś zainwestować w rozwiązania modułowe, które będziesz mógł stopniowo rozwijać? Jeżeli chciałbyś dowiedzieć sie więcej na temat dostępnych technologii ładowania samochodów elektrycznych, zasad działania i bezpieczeństwie ładowarek i wallboxów, a także ich optymalnych parametrów technicznych, skorzystaj z naszej pomocy. Mamy nadzieję, że wiedza, którą dzielimy się na naszym blogu, pomoże w podjęciu najlepszych decyzji dot. zakupu stacji ładowania.

Masz pytania?

Skontaktuj się z nami
Credit Agricole raty

Możliwość kupna na
raty 0%