28.07.2020 to data, która może stać się kluczową w historii polskiej motoryzacji. Po raz pierwszy oczom wielu osób ukazał się pierwszy prototyp polskiego samochodu elektrycznego - Izery. Poznaj założenia produkcyjne, parametry techniczne oraz plany dotyczące produkcji tego samochodu.
Póki co, spółka Electromobility Poland zaprezentowała 2 koncepcyjne pojazdy - hatchbacka oraz SUV-a. Twórcy twierdzą, że w 2023 roku pierwsze egzemplarze elektryków wyjadą na ulice. Projektanci podczas tworzenia nazwy oraz bryły samochodu wzorowali się na Górach Izerskich, znajdujących się na terenie Śląska tuż przy granicy niemieckiej. Logo samochodu może być interpretowane na dwa sposoby. W pierwszym jako kompas wskazujący drogę rozwoju elektromobliności w Polsce, w drugim natomiast jako diament otoczony dłońmi symbolizujący troskę, ponieważ Izera próbuje wypromować się jako marka rodzinna.
Inspiracje jaką twórcy odnaleźli w naturze w subtelny sposób zawarli w bryle pojazdu. Akcenty te można odnaleźć między innymi w tylnych lampach oraz przednich reflektorach. W czerwonym koncepcie nad którym skupiono się podczas prezentacji, boczna linia z delikatnie zadartym przodem, ma przypominać zarys gór Izerskich na widnokręgu. We wnętrzu zastosowano również materiały nawiązujące do natury oraz polskiej sztuki. Autorzy chcieli nasycić pojazd maksymalnie polskimi akcentami. Za finalną kreskę oraz szkic zadbało włoskie studio Torino Design pod nadzorem Roberto Piattiego. W sztabie rozwoju marki zasiadło kilku bardzo znanych i cenionych osób w branży motoryzacyjnej. Między innymi Łukasz Maliczenko związany z marką Jaguar oraz Tadeusz Jelec mający na swoim na koncie wieloletnią współpracę przy projektowaniu wnętrz do Jaguarów. Jak to bywa w prototypach wielu informacji producent nie podał.
Z danych technicznych, jakie zostały zaprezentowane podczas premiery wiemy, że zasięg Izery ma oscylować na poziomie 400 kilometrów. Na pokładzie zainstalowano baterie litowo - jonowe. Samochód będzie można ładować ze zwykłego wallboxa oraz szybkiej stacji, które oferujemy w sprzedaży a do czasu pojawienia się pierwszych Izer na polskich drogach ofertę tę na pewno wzbogacimy. Dynamika jaką polski producent deklaruję jest na całkiem niezłym poziomie. Sprint do pierwszej setki ma zająć 8 sekund. Patrząc na Izerę odnosimy bardzo pozytywne wrażenie. Oprócz cech funkcjonalnych, do których autorzy projektu mocno przywiązali wagę, Izera wygląda lekko i łączy nowoczesność z tradycją. Kwestie bezpieczeństwa oraz komfortu podróżowania również stoją na wysokim poziomie. Systemy jakie zastosowano to między innymi:
Rolę jaką w rozwoju gospodarczym Polski może odegrać powstanie nowej marki polskich samochodów elektrycznych, dostrzega minister klimatu Michał Kurtyka. Polska energetyka i przemysł dokonują ogromnego wysiłku modernizacyjnego, aby zmniejszać swój negatywny wpływ na środowisko. Dla Ministerstwa Klimatu bardzo ważne jest, aby ponoszone nakłady wiązały się również z rozwojem technologicznym Polski. Wzrost znaczenia elektromobilności to szansa na budowę polskiej marki motoryzacyjnej, a w konsekwencji na dalszy rozwój polskiej gospodarki – podkreśla Michał Kurtyka.
W pierwszym etapie Izera powstaje w oparciu o kupioną technologię platformy. Przedstawiciele ElectroMobility Poland przyznają, że w Polsce na razie brakuje know-how umożliwiającego budowę elektrycznych samochodów z wykorzystaniem wyłącznie krajowych komponentów i technologii. Aby zobaczyć pierwsze Izery na ulicach najpierw musi powstać fabryka, która ma być zlokalizowana na Śląsku. Inwestycja ma się rozpocząć w połowie 2021 roku, dzięki temu 3 tysiące osób znajdzie nowe miejsce pracy. Jednak uruchomienie produkcji nie jest ani proste ani tym bardziej tanie. Koszty licencji, fabryki, wdrożenia produkcji promocji, przygotowania infrastruktury sprzedażowej i serwisowej szacuje się na 5 mld zł. Jeśli znajdą się fundusze a cały proces zostanie przeprowadzony pomyślnie może spełnić się marzenie wielu osób o pierwszej polskiej marce na miarę XXI wieku.
Szukasz ładowarki do samochodu elektrycznego? Skorzystaj z naszej oferty! Asortyment AmperGo obejmuje wallboxy, domowe ładowarki stojące i stacje ładowania do użytku publicznego. Sprawdź kilka rekomendowanych modeli z naszej oferty: