Ruszają dopłaty rządowe do zakupu nowych pojazdów elektrycznych dla osób fizycznych. Sprawdź, ile możesz dostać oraz jakie są warunki otrzymania dopłaty.
Niższe koszty eksploatacji pojazdu, wysoki komfort jazdy, brak emisji tak dużej ilości szkodliwych spalin, ciche działanie, wysoki moment obrotowy, prężnie rozwijający się rynek. Do tej pory były to główne powody, które skłaniały kierowców do wyboru samochodu elektrycznego. Rozporządzenie ws. szczegółowych warunków udzielania wsparcia zakupu nowych pojazdów elektrycznych ze środków Funduszu Niskoemisyjnego Transportu osobom fizycznym przynosi kolejny powód, który czyni samochody elektryczne jeszcze bardziej atrakcyjnymi.
Do tej pory Polska była jednym z nielicznych unijnych krajów, w których nie można było liczyć na dofinansowanie zakupu osobowego samochodu elektrycznego. 19. listopada światło dzienne ujrzało rozporządzenie umożliwiające uzyskanie dopłaty w wysokości do 30 proc. ceny samochodu elektrycznego, ale nie więcej niż 37,5 tys. zł i pod warunkiem, że auto nie jest droższe niż 125 tys. Celem rozporządzenia jest zaktywizowanie tego segmentu motoryzacji.
Następnym krokiem, po wejściu w życie rozporządzenia, jest ogłoszenie naboru wniosków o dopłaty. Spodziewany termin, kiedy to nastąpi, to pierwsza połowa grudnia. W celu uzyskania dofinansowania należy złożyć:
Wymienione dokumenty trzeba będzie dostarczyć nie później niż w terminie 8 miesięcy od dnia zawarcia umowy dotyczącej udzielenia wsparcia finansowego.
Dofinansowanie udzielane będzie do momentu wyczerpania środków finansowych, jednak, co tłumaczą autorzy rozporządzenia, gdy zaistnieje sytuacja, że wsparcie na zakup pojazdu nie zostało danej osobie wypłacone, z powodu wyczerpania się środków, w następnym naborze jest ona uwzględniana w pierwszej kolejności. O wsparcie z Funduszu Niskoemisyjnego Transportu ubiegać się mogą potencjalni nabywcy pojazdu elektrycznego i pojazdu napędzanego wodorem. Wśród samochodów, które objęte są dopłatami, Instytut Badań Rynku i Motoryzacyjnego Samar wymienia następujące pojazdy:
Premiera kolejnych aut już w przyszłym roku!
Rynek samochodów elektrycznych i hybrydowych rozwija się coraz prężniej. Z raportu kwartalnego, opracowanego przez Polski Związek Przemysłu Motoryzacyjnego i firmę KPMG jasno wynika, że dynamicznie rośnie liczba rejestracji samochodów z napędami alternatywnymi. Zarejestrowano ich od początku 2019 roku 28 558 (+60,3% r/r), gdzie ponad 26,5 tysiąca stanowią te z napędem hybrydowym, a niemal 2 tysiące z napędem elektrycznym.
„Wyścig zbrojeń”, do którego dochodzi w świecie liczących się koncernów samochodowych, pokazuje, że przemysł motoryzacyjny zmierza właśnie w stronę produkcji aut zeroemisyjnych i to na skalę globalną.
Dopłaty do samochodów elektrycznych oraz planowane postawienie 6400 nowych punktów ładowania to niewątpliwa zachęta do zakupu pojazdu z takim właśnie napędem. W AmperGo wychodzimy naprzeciw tym, którzy cenią sobie niezależność i którzy nie chcą być skazani jedynie na ogólnodostępną infrastrukturę, oferując im prywatną stację ładowania do samochodu elektrycznego, która pozwala cieszyć się niezależnością i prostotą, z jaką powinna kojarzyć się e-mobilność. Oto kilka rekomendowanych przez nas modeli: