10 pytań o jazdę samochodem na prąd

Zastanawiasz się nad zakupem samochodu elektrycznego? Chcesz dowiedzieć się, jaki zasięg mają pojazdy EV, poznać sposób ich ładowania i największe zalety? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w naszym artykule.

 

1. Czym różnią się samochody elektryczne od pojazdów spalinowych?

Wśród różnic między tymi dwoma typami pojazdów można wymienić, m.in. te związane z komfortem jazdy, wpływem na środowisko, kosztami eksploatacji, czy też różnice konstrukcyjne.

 

Jeśli chodzi o różnice konstrukcyjne między standardowym pojazdem spalinowym a samochodem EV, ten drugi został wyposażony w mniej części ruchomych. Oznacza to, że auta na prąd nie wymagają aż tak częstej konserwacji, wymiany oleju, czy też filtrów – przekłada się to niższe koszty eksploatacji pojazdu.

 

W dodatku, samochody na prąd nie wytwarzają tak dużej ilości szkodliwych dla środowiska spalin. Warto zaznaczyć, że wysoka emisja spalin doprowadziła w niektórych miastach do utworzenia zakazu wjazdu starszych pojazdów z silnikiem diesla (a docelowo w przyszłości wszystkich pojazdów spalinowych) do śródmieścia, jako powód podając złą jakość powietrza.

 

Samochody elektryczne zapewniają kierowcom także wysoki komfort jazdy ze względu na brak głośnej pracy silnika oraz przestronne wnętrze. Wielu także podkreśla, że pojazdem steruje się bardzo łatwo i płynnie.

 

2. Jakie są zalety pojazdów EV?

Zastanawiasz się, dlaczego warto kupić samochód elektryczny? Oto największe zalety tego typu aut:

 • wysoki komfort podróży,
 • cicha praca silnika,
 • przyjazne dla środowiska – nie zanieczyszczają powietrza w takim stopniu jak pojazdy spalinowe (brak emisji szkodliwych spalin),
 • stosunkowo niskie koszty ładowania,
 • większe bezpieczeństwo w czasie wypadku.

 

3. Jaki zasięg mają samochody elektryczne?

Zasięg pojazdu elektrycznego różni się w zależności od jego modelu. Obecnie na rynku dostępne są zarówno samochody pozwalające na przejechanie na jednym ładowaniu 150 km, jak i takie, których zasięgi sięgają nawet 350 km lub więcej. Oczywiście na zasięg pojazdu podczas jego użytkowania wpływają także inne czynniki. Możemy do nich zaliczyć m.in.:

 • panujące warunki atmosferyczne (np. wysokie temperatury),
 • rodzaj nawierzchni,
 • technikę jazdy kierowcy,
 • włączoną klimatyzację lub ogrzewanie w samochodzie,
 • prędkość.

Trzeba także zaznaczyć, że auta elektryczne wciąż są udoskonalane przez producentów i wraz z technologicznym postępem w branży elektromobilności, możemy spodziewać się, że zasięgi pojazdów będą coraz to większe i zbliżone do zasięgów pojazdów spalinowych. Obecne zasięgi aut elektrycznych pozwalają nam na bezproblemowe poruszanie się po mieście i dojazdy do pracy. Chęć wyruszenia w dłuższą trasę, prawdopodobnie będzie łączyła się z koniecznością podładowania pojazdu, co jednak nie stanowi problemu ze względu na coraz bardziej rozbudowaną sieć publicznych stacji ładowania.

 

4. Jak ładować samochód na prąd?

Aby naładować auto, potrzebujemy stacji ładowania oraz kabla, który podłączymy do gniazdka znajdującego się w samochodzie. Co ważne, ładowarka wbudowana w samochodzie musi być kompatybilna z ładowarką, za pomocą której będziemy uzupełniać energię w pojeździe – użycie niewłaściwej ładowarki może doprowadzić do uszkodzenia baterii. Warto także zaznaczyć, że wewnętrzna ładowarka jest w stanie przyjąć tylko określoną przez producenta moc. Dlatego, nawet jeśli moc konkretnej stacji ładowania jest wyższa od mocy ładowarki wbudowanej, pojazd i tak będzie ładowany z mocą swojej ładowarki wewnętrznej.

 

jazda samochodem elektrycznym
Ładowanie samochodu elektrycznego

 

Samochody elektryczne możemy ładować na kilka sposobów – dostępne są stacje ładowania do użytku domowego oraz ładowarki znajdujące się w miejscach publicznych. W zależności od potrzeb i możliwości pojazd możemy ładować za pomocą ładowarek wolnych (o mocy mniejszej niż 11 kW), średnio szybkich (o mocy 11-22 kW) i szybkich (o mocy większej niż 50 kW). Możliwe jest nawet ładowanie samochodu z domowego gniazdka, jest to jednak najbardziej czasochłonne i najmniej wydajne rozwiązanie. Jeśli chcesz ładować auto w warunkach domowych i jesteś właścicielem domu z garażem, możesz bez problemu zakupić domową stację ładowania i uzupełniać energię nocą. Szybsze ładowarki możemy znaleźć z reguły w miejscach publicznych – przy biurowcach, hotelach, centrach handlowych, czy też autostradach i na stacjach benzynowych.

 

5. W jakich warunkach ładować samochód?

Pojazdy elektryczne oraz ładowarki posiadają kompleksowe zabezpieczenia, dzięki którym możliwe jest ładowanie auta nawet w niesprzyjających warunkach pogodowych. Zatem nie musimy obawiać się, że ładując pojazd, np. podczas opadów deszczu, zostanie uszkodzona instalacja elektryczna – w takich sytuacjach nie ma również ryzyka porażenia prądem.

 

6. Jak długo trwa ładowanie samochodu elektrycznego?

To, jak szybko naładujemy samochód, zależy od:

 • pojemności baterii,
 • sposobu ładowania,
 • modelu auta.

Przyjmuje się, że ładowanie samochodu za pomocą wolnej stacji ładowania zajmuje ok. 6 godzin. Stacje średnio szybkie pozwalają na naładowanie pojazdu w ok. 3-4 godziny. Z kolei szybkie stacje ładowania umożliwiają nam uzupełnienie w ekspresowym tempie – korzystając z nich, możemy w ok. pół godziny naładować samochód.

 

Tak, jak już wspominaliśmy wcześniej w całym procesie uzupełniania energii w samochodzie elektrycznym, bardzo ważna jest także moc jego wewnętrznej ładowarki. Jeśli nasze auto posiada wbudowaną ładowarkę o mocy 3,6 kW i podłączymy go do stacji o mocy 22 kW, pojazd w dalszym ciągu będzie ładowany bardzo wolno z mocą 3,6 kW.

 

7. Jak trwały jest akumulator w samochodach elektrycznych?

Trwałość baterii może różnić się w zależności od modelu samochodu. Przykładowo, w przypadku popularnego Nissana Leaf, producent zapewnia, że ubytek pojemności baterii nie powinien przekroczyć 2% na każde pokonane 10 tys. km. Dodatkowo, jeśli nastąpiłaby sytuacja, że ubytek ten zwiększył się i wyniósł ok. 3,4%, istnieje możliwość wymiany akumulatora w ramach gwarancji. Z kolei, jeśli chodzi o inne pojazdy, np. Teslę S, baterie w przypadku tego modelu tracą 5% swojej pojemności dopiero po przejechaniu więcej niż 80 tys. km.

 

Warto jednak zaznaczyć, że na trwałość baterii wpływają również różnego rodzaju czynniki zewnętrzne – akumulatorom nie służą zarówno zbyt niskie, jak i zbyt wysokie temperatury. Na jej żywotność może wpływać także technika jazdy kierowcy oraz sposób uzupełniania energii. Zazwyczaj rekomenduje się ładowanie akumulatorów do 80%, a nie do pełna – to najlepsze warunki dla baterii znajdującej się w samochodzie. Stosowanie się do tej zasady może pomóc nam wydłużyć jej żywotność.

 

Chcesz dowiedzieć się więcej na temat baterii do pojazdów EV? Przeczytaj nasz artykuł Baterie do samochodów elektrycznych - typy, trendy i innowacje

 

8. Gdzie szukać stacji ładowania samochodów na prąd?

Jeśli wybierasz się w dłuższą podróż, koniecznie powinieneś zaplanować postoje, podczas których będziesz uzupełniał energię w samochodzie. Informacje o lokalizacji stacji ładowania na konkretnej trasie możesz znaleźć, np. na portalu Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych (orpa.pl). Serwis udostępnia mapę ogólnodostępnych punktów ładowania i tankowania, dzięki której sprawdzisz dokładną lokalizację stacji i godziny jej otwarcia.

 

9. Ile kosztuje ładowanie samochodu elektrycznego?

Koszt ładowania to z pewnością jedna z przewag samochodów elektrycznych nad spalinowymi. Jak wiadomo, ceny benzyny zmieniają się dynamicznie, zaskakując kierowców kolejnymi podwyżkami. Natomiast użytkowanie aut na prąd pozwala, przynajmniej w pewnym stopniu, na oszczędności. Koszt energii elektrycznej utrzymuje się na stosunkowo stałym poziomie. Koszt, jaki poniesiemy na uzupełnienie energii w samochodzie, jest uzależniony od wysokości stawek za prąd w konkretnym miejscu oraz pojemności akumulatora.

 

10. Czy pojazdy elektryczne są bezpieczne?

Pojazdy na prąd przed wypuszczeniem na rynek są poddawane szeregowi testów, podczas których sprawdza się ich odporność na działanie czynników zewnętrznych – przeprowadzane są testy homologacyjne i zderzeniowe. W dodatku niektórzy twierdzą, że tego typu samochody są bezpieczniejsze od aut na benzynę lub olej napędowy. Podkreśla się, że w przypadku pojazdów spalinowych, często to wyciek paliwa w wyniku zderzenia prowadzi to pożaru. W samochodach elektrycznych nie ma takiego ryzyka. Mniej skomplikowana konstrukcja napędu i mniejsza liczba podzespołów sprawiają, że pojazdy EV rzadziej ulegają awariom.

 

Potrzebujesz więcej informacji na temat samochodów o napędzie elektrycznym? Szukasz ładowarki lub akcesoriów odpowiednich do konkretnego modelu? Skorzystaj z pomocy naszych specjalistów z AmperGo – zachęcamy do kontaktu!

 

 

AmperGo logo

Kim jesteśmy?

Specjalizujemy się w ładowarkach do samochodów elektrycznych i stacjach ładowania. Doradzamy w zakresie zakupu i montażu stacji o przeznaczeniu prywatnym i komercyjnym. Zależy Ci na superszybkim ładowaniu, wysokiej wydajności, a może chciałbyś zainwestować w rozwiązania modułowe, które będziesz mógł stopniowo rozwijać? Jeżeli chciałbyś dowiedzieć sie więcej na temat dostępnych technologii ładowania samochodów elektrycznych, zasad działania i bezpieczeństwie ładowarek i wallboxów, a także ich optymalnych parametrów technicznych, skorzystaj z naszej pomocy. Mamy nadzieję, że wiedza, którą dzielimy się na naszym blogu, pomoże w podjęciu najlepszych decyzji dot. zakupu stacji ładowania.

 

Masz pytania?

Skontaktuj się z nami
Informujemy, iż w celu realizacji usług dostępnych w naszym sklepie, optymalizacji jego treści oraz dostosowania sklepu do Państwa indywidualnych potrzeb korzystamy z informacji zapisanych za pomocą plików cookies na urządzeniach końcowych użytkowników. Pliki cookies można kontrolować za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej. Dalsze korzystanie z naszego sklepu internetowego, bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej oznacza, iż użytkownik akceptuje stosowanie plików cookies. Więcej informacji zawartych jest w polityce prywatności sklepu.